1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kılıç Ali Paşa Medresesi Yenilenecek!

Osmanlı’nın yükseköğretim mekanlarından Kılıç Ali Paşa Medresesi yenilenecek.

kilic-ali-pasa-medresesi-yenilenecek

İl Özel İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre, idarenin, tarihi yapılara sahip çıkan yenileme projesi kapsamında, medreseye geçmişteki değeri yeniden kazandırılacak.

Kaptan-ı Derya Kılıç Ali’nin Mimar Sinan’a yaptırdığı Kılıç Ali Paşa Camisi’nin külliyesinde yer alan medresenin yenileme çalışmalarının 3 milyon 895 bin liralık bedelle yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

Daha önce caminin restorasyonunu yapan İl Özel İdaresi, medreseye sonradan eklenen kaplamalar ve seramiklerin söküm işini tamamladı.

Yenileme çalışmaları kapsamında, ayrıca binanın çatı örtüsündeki beton sıva kaldırıldı ve güncel durumuna ait çatlak ve hasar tespiti paftaları hazırlandı. Binanın üzerindeki zararlı bitkiler kurutulup temizlenerek, çimento esaslı sıvalar söküldü ve bina çimentodan arındırılmaya başlandı.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Binaların Hala Yüzde 85’i Yalıtımsız!

Bireysel olarak enerji tasarrufu yapmanın en önemli adımı ise ısı yalıtımı yaptırmaktan geçiyor. Ülkemizde her …