1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kayaköy’e 300 Yataklı Otel Yapılacak

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan 5 bin yıllık geçmişe sahip tarihi Kayaköy’e 300 yatak kapasiteli otel yapılacak.

kayakoye-300-yatakli-otel-yapilacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra ihale edilecek oteli işleten firma Kayaköy’ün onarımını yaparak halkın kullanımına da açacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Fethiye’de bulunan tarihi Kayaköy’de yeni bir dönem başlıyor. Yeni düzenleme ile tarihi kalıntıların yer aldığı bölge turizme açılırken, diğer bölgeye de kısmi inşaat serbestliği getirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 5 bin yıllık Rum evlerini barındıran Kayaköy’ün korunması için kolları sıvadı. Başbakan’ın onayına sunulan yeni çalışma ile Kayaköy’e 300 yatak kapasiteli otel yapılacak. Kayaköy’ün üçte birlik kısmını kapsayacak oteli işleten firma, tarihi köyün kalan kısımlarının da onarımını sağlayacak. Yok olmaya yüz turmuş Rum evleri aslına uygun olarak onarılarak turizme kazandırılacak.

ESKİ EVLER SANAT ATÖLYESİ OLACAK

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Ali Türkan, Kayaköy ile ilgili müjdenin Bakan Ertuğrul Günay tarafından Antalya’da verildiğini kaydetti. Bakan Günay’ın Kayaköy’ün metruk haline üzüldüğünü dile getirdiğini anlatan Türkan, yakında 300 yatak kapasitesini barındıran bir ilan unsuru yayınlayacaklarını açıkladığını ifade etti.

Yeni düzenleme ile bölgeye yapılacak turizm tesisinin tarihi bölgenin üçte birlik bölümünü kapsayacağını dile getiren Mustafa Ali Türkan, “Başbakan’ın onay vermesi sonrasında ihale süreci başlayacak. İhaleyi kazanan firma tarihi mekanın kalan üçte ikilik kısmın da restorasyon çalışması yapacak. Bu alan ziyaretçilere açık olacak yine. Yapılacak restorasyon ile 5 bin yıllık tarihi Rum evleri sergi alanı, sanat atölyeleri, yerel müzeler, el sanatları atölyeleri yer alacak. Bu şekilde yok olmaya yüz tutmuş Kayaköy’ün kurtuluşu sağlanacak. Bu bölge ekonomisine ve orada yaşayan insanlara ek kazan ve getiri sağlayacak.” dedi.

Kaynak: CİHAN

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İBB 2020 İmar Harçları Ücretleri Belli Oldu!

2020 imar harçları belli oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından 2020 yılında uygulanacak hizmet …