1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

KARS Barajı ile İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin Temeli Atıldı!

KARS Barajı ile İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin temel atma törenine katılan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Bu baraj Kars’ın DAP (Doğu Anadolu Projesi) projesidir” diye ifade etti….

Özel uçakla bugün saat 10.30’da Kars’a gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu hava alanında Vali Ahmet Kara, AK Parti Kars milletvekilleri Mahmut Esat Güven ve Zeki Karabayır, Belediye Başkanı AK Parti’li Nevzat Bozkuş ve çok sayıda partili tarafından karşılandı. Buradan, Devlet Su İşleri (DSİ) 24’üncü Bölge Müdürlüğü’ne geçen Bakan Eroğlu canlı konferans sistemiyle Kars Barajı ve Kars İçme Suyu Arıtma Tesisi inşaatlarının temel atma törenine katıldı.

2014 yılında bitirilmesi planlanan ve 32 milyon liraya ihalesi yapılan Kars Barajı’ndan yıllık 50 milyon lira gelir sağlanacağını vurgulayan Eroğlu, temel atma töreni yapılan tesisleri “Kars’ın DAP Projesi” olarak nitelendirdi. Kentin 15 kilometre kuzeydoğusunda Kars Çayı üzerinde kurulacak olan baraj ile merkez, Akyaka, Arpaçay, Digor ve Susuz ilçelerinde toplam 475 bin 780 dekar tarım arazisinin borulu şebeke sistemiyle sulanmasının sağlanacağını söyleyen Bakan Veysel Eroğlu, ayrıca kurulacak olan Çatma HES ile de yıllık 9.76 GWh enerji üretimi sağlanacağını ifade etti.

Kars’ın yıllardır içme suyu sorunu bulunduğunu ve bunu çözüme kavuşturmak için de çalışma başlattıklarını belirten Bakan Eroğlu, “İçme suyu arıtma tesisinin bitirilmesiyle Kars’ın 2050 yılına kadar su ihtiyacı sorunsuz bir şekilde karşılanacak. Kars’lılar temiz suya kavuşacaklar” diye konuştu. Eroğlu, ihaleleri alan firmalarla da görüştüklerini, ihale sürelerini daha erken zamanlara çekerek bir an önce tesisleri hizmete açacaklarını ifade etti.

Temel Atma töreninde konuşan DSİ Genel Müdürü İsmail Uğur da, “Kars’ın su sorununu çözecek olan bu tesisler sayesinde Kars’ın 2050 yılına kadar ki su ihtiyacı karşılanacak ve Karslılar temiz suya kavuşacak. Biz DSİ olarak sizden aldığımız güçle çalışmalarımızı daha hızlı bir şekilde sürdüreceğiz” diye ifade etti.

Vali Ahmet Kara ise “Bugün temel atma törenini yapacağımız her iki projede Karsımız için çok önemlidir. Çünkü Kars’ta vatandaşlarımızın kullandıkları su içilemez vaziyettedir. Bu tesisler hizmete açıldığından artık Karslı vatandaşlarımızda temiz suya kavuşacaklardır” diye ifade etti.

Konuşmaların ardından Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu; milletvekilleri Mahmut Esat Güven, Zeki Karabayır, Vali Ahmet Kara, DSİ Genel Müdürü İsmail Uğur ve parti yöneticileri ile birlikte canlı konferasla bağlanılan inşaatların temelini attı. Butona basan Bakan Eroğlu, “Yapılan tesislerin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Temel atma töreninden sonra Valilik ve AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Eroğlu, özel uçakla Erzurum’a gitti.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İnşaat Ustaları Sertifikalı Oldu!

Sakarya’nın Hendek ilçesinde sertifika alma zorunluluğu getirilen inşaat ustaları, belediyenin düzenlediği kursu başarıyla tamamlayıp sertifikalarını …