1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kabe Revaklarında İnşaat Başladı!

Kabe’de son Osmanlı izleri olarak görülen revakların olduğu sütunlarda, genişletme planları çerçevesinde inşaat başladı.

kabe revakları, kabeyi genişletme projesi, Kanuni Sultan Süleyman, mimar mehmet ağa, mimar sinan, Osmanlı yadigarı, Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Umm Al-Qura Üniversitesi

Projesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a hazırlatılan ve 1590 yılında Mimar Mehmet Ağa tarafından inşa edilen Osmanlı revakları yüzyıllardır avluda mukaddes yapıyı selamlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından Suudi Arabistan Kralı Abdullah’tan bir yazıyla istenen 500 revakın Konya’da korunup sergilenmesi planlanmıştı.

İnşaat işçilerinin iskeleler kurarak çalıştığı ve henüz başlanan revaklardaki faaliyet ilk kez bu kadar yakından görüntüleniyor.

Umm Al-Qura Üniversitesi’nin geliştirdiği Kâbe’yi genişletme projesi çerçevesinde milyarlarca dolara mal olacak çalışmalarda Türk yetkililer, Osmanlı yadigarı Kabe revaklarının zarar görmemesi için bir süredir yoğun çaba sarf ediyor.

SHaber

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Selimiye Camisi’nin Bulunduğu Meydan Yenilenecek!

Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Selimiye Camisi ve Külliyesi’nin bulunduğu meydan yeniden düzenlenecek… UNESCO Alan …