1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İstanbul’un Yeni Şehirleri Yükseliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, trafiğinin rahatlatılması, meydanlarının ve teknik altyapının çok daha sağlıklı duruma getirilmesi için İstanbul’da iki yeni büyük yerleşim alanı kurulması noktasında çalışmaların sürdüğünü, kamulaştırmaların yapıldığını söyledi.

istanbulun-yeni-sehirleri-yukseliyor

AA Editör Masası’na konuk olan Bakan Bayraktar, İstanbul’a kurulacak yeni şehirlerin özellikleri konusunda bilgi verdi, İzmir EXPO alanı İnciraltı’nın imar planına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bakan Bayraktar’ın konuyla ilgili sorulara verdiği cevapları şöyle:

Soru: Marka şehirler oluşturacağınızı söylemiştiniz. Marka kentlerde neler ön plana çıkacak? Bu tür projelerin devamı gelecek mi?

CEVAP: İnsanlarımıza İstanbul’a gelmeyin diyemeyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 61. Hükümeti olarak trafiğinin rahatlatılması, meydanlarının ve teknik altyapının çok daha sağlıklı duruma getirilmesi için İstanbul’da iki yeni büyük yerleşim alanı kurulması noktasında irade ortaya koyduk. Hatta 12 Haziran seçimlerine girmeden önce de siyasi olarak bunu deklare etmiştik. Başbakanımız da deklare etmişti. Bunun Avrupa yakasındaki, hem İstanbul’da yapılacak kanalı hem yapılacak 3’üncü büyük havaalanını hem de çok iddialı olduğumuz Kayaşehir’i kapsayacak. Nihai olarak 1,5 milyon nüfusu barındıracak bir yerleşim olacak. İddialı meydanları, ulaşımı ve teknik altyapısı olacak. Yer yer bazı bölümlerinde ekolojik yerleşim alanları oluşturulacak. Sadece elektrikli arabaların girebildiği, rüzgar ve güneş enerjilerini kullanan, atık sularını değerlendiren, çöplerin evlerde ayrıştırılabildiği iddialı bir şehir için şu anda kamulaştırma çalışmaları hızlı şekilde yürüyor. İnşallah bu hem Türkiye’nin hem İstanbul’un marka değerini çok ciddi şekilde artıracaktır. Anadolu yakasında da yine birkaç alanda çalışmalarımız var. Burada ifade etmeliyim. Spekülasyon olur. Anadolu yakasında 2-3 alanda çalışıyoruz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, Diyarbakır, İzmir, Ankara ve Gaziantep’te de büyükşehir belediyeleriyle bu çalışmalarımız devam ediyor.

Soru: Boğaziçi öngörümü alanlarının imara açılacağı iddia edilmişti. Bunun üzerine yaptığınız açıklamada böyle bir çalışmanızın bulunmadığını, ancak talepler olduğunu söylemiştiniz. Bu talepleri karşılamak için bir şeyler yapacak mısınız?

CEVAP: Boğaziçi öngörünüm konusunda bizim ilgimizin, çalışmamızın tamamen dışında iki değişik gazetede haber çıktı. ‘İstanbul’da Boğaziçi öngörünüm imara açılıyor, iki kat oluyor, şu oluyor, bu oluyor’ şeklinde. Kesinlikle bizim böyle bir çalışmamız yoktu. Ama ben kesinlikle ‘Boğaziçi öngörünümde imara karşıyım, imar cinayet olur’ gibi bir ifade kullanmadım. Dediğim şudur, Bakanlık olarak bizim herhangi bir çalışmamız yok. Fakat çok yoğun talepler var. Bu taleplere de biz kulağımızı tıkayamayız. Niye? Çok ciddi şekilde dava açıyorlar. ‘Ya benim yerimi kamulaştır ya da hakkımı ver’ diyorlar. Bu konuda biz böyle duruyoruz. Bunları inceliyoruz, bakıyoruz, vatandaşlarla görüşüyoruz. Mahkeme sürecine de bakıyoruz. Ama şu anda bir çalışma yok kesinlikle. Onu ifade ettim. Bu, hiç çalışma olmayacak anlamına gelmez. Vatandaşların taleplerine kulaklarımızı tıkayacağımız anlamına da gelmez. Bunu özellikle yineliyorum.

-EXPO alanı imar planları-

Soru: EXPO alanı İnciraltı’nın imar planına itiraz edilmiş, daha sonra da anlaşma sağlandığı açıklanmıştı. Bu konudaki son durum nedir?

CEVAP: İzmir’de, Balçova’da, Küçükyalı’da, İnciraltı’nda kurulacak EXPO ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İzmir’den gelen teknik heyet belediye çalışanlarıyla birlikte yüzde 100 mutabakat sağladık. İnşallah orada çok güzel bir alan oluşturacağız. Yeşil alanlarıyla, parklarıyla, bahçeleriyle, diğer donatılarıyla. İzmir’in konumuna uygun, İzmir’e yakışır bir alanı oluşturacağız. Belediye Başkanımıza her türlü desteği vereceğiz. Belediye Başkanımız bu konuda iyi niyetlidir, samimidir. Bu konuda bilgisi tamamdır bize göre. Biz de belediye başkanımızın yanındayız. Orada bir iki karşılıklı anlaşılmayan husus olmuştu. Aslında biz belediyeden görüş istemiştik. Fakat ondan sonra bir araya gelerek geniş bir teknik heyetin katılımla, bir taraftan Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ve diğer arkadaşlarla benim başkanlığımda bir çalışma yaptık ve yüzde 100 mutabakat sağladık. Şu anda bunların teknik çizimleri yapılıyor. Belki bir hafta içinde bunları tamamlayıp İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne göndereceğiz. İzmir halkına ve İzmir’in doğasına, coğrafyasına hayırlı olsun.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Bakanlıktan Vatan Gazetesi’ne Yalanlama!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, dün Vatan Gazetesi’nde ”Milli Parklar imara açılıyor” başlığı ile yayınlanan …