1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat Sektöründe Büyük Güç Birliği

İzmir’in önde gelen 400 müteahhiti, birliklerinin İzmir’de yeniden yapılandırılmasının tamamlanması ve derneğin kurulmasını kutlamak için Kuşadası’ndaki Adakule’de bir araya geldi

insaat-sektorunde-buyuk-guc-birligi

İzmir’in önde gelen müteahhitleri Bornova-Bayraklı İnşaat Müteahhitleri Derneği’nin öncülünde tüm müteahhit birliklerinin İzmir’de yeniden yapılandırılmasının tamamlanması ve İzmir çapında derneklerinin kurulmasını kutlamak için Kuşadası’ndaki Adakule’de bir araya geldi.

400 müteahhitin katıldığı gecede, derneklerin en kısa sürede İzmir-Ege Müteahhitler Federasyonu çatısı altında bir araya geleceği ve İzmir Ticaret Odası seçimlerinde güç birliği yapılacağı ifade edildi. İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş ve Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu’nun da katıldığı gecede, bir yılı aşkın çalışmalar sonucunda tüm İzmir’de dernek oluşumlarının tamamlandığı belirtildi.

213 yıllık birikim
Bornova-Bayraklı İnşaaat Müteahhitleri Derneği’nin Kuşadası Adakule’de düzenlediği 23’üncü Dayanışma Gecesi’nde konuşan Dernek Başkanı Ziya Dağlıer, 23 yıllık birikim ve deneyimleri olduğunu ve Bornova Müteahhitler Derneği (BORGÜÇ) ile de işbirliği yaparak güçlerini birleştirdiklerini söyledi. Bir yılı aşkın çalışmalar sonucunda tüm İzmir’de dernek oluşumlarını tamamladıklarını ifade eden Dağlıer, “Karşıyaka, Balçova, Buca, İzmir, Menderes, Karaburun, Çiğli-Menemen, Urla Müteahhitler dernekleri kuruldu. Şimdi çok kısa sürede dernekler masasına başvurarak İzmir ve Ege Müteahhitler Federasyonu’nun kuruluşunu gerçekleştireceğiz” dedi. Halil Atilla, Ali Özkan, Yunus Yunusoğlu gibi sektörün duayen müteahhitleri de geceye katılarak oluşuma verdikleri desteği ifade ederken, Adakule buluşmasına katılan müteahhitler de bu oluşumun içinde almaktan mutlu olduklarını, sektör ile İzmir için güçlerini birleştirdiklerini söyledi.

Sorunların çözümü
Dağlıer, amaçlarının, sektörde birlik ve dayanışmayı artırmak olduğunu, bu yıl aynı zamanda tüm İzmir çapında birleşmelerini kutladıklarını söyledi. Dağlıer, “Sektörde büyük sorunlar yaşıyoruz. Bürokrasi çok fazla. Müteahhitlerden vize ve harçlar adı altında çok yüksek bedeller alınıyor. Yeni İmar yönetmeliği çok sorunlu. Bütün bunları çözmek için da seçimlerine katılacağız. Tüm sektör üyelerini 4 Şubat’taki oda seçimlerinde oy kullanmaya ve oluşumumuza katkı yapmaya çağırıyoruz. Odamızı bir amaç değil sorunlarımızın çözümü için araç olarak görüyoruz” dedi. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş da sektörün en önemli oyuncuları ile duayenlerini buluşturan bu oluşumun İzmir’de inşaat sektörünün önü açacağını belirtti. Demirtaş, “Önümüzdeki 10 yılda İzmir’de 300 bin konut yapılacak. Hiçbir destek olmadan İzmir’i inşa ettiniz Geçmişte olduğu gibi gelecekte de İzmir’in yeniden inşasında da sizin imzanız olmalı. İzmir’i birlikte inşa edelim” dedi.

“Desteklerinizi bekliyorum”
İTO olarak kentsel dönüşüm konusunda yoğun bir çalışma yürüttüklerini ve bu çalışmalarda amaçlarının hem İzmir’e yakışacak bir şekilde kaliteli yapılar ile dönüşümü hem de bu dönüşümün İzmirli müteahhitler tarafından yapılmasını sağlamak olduğunu kaydeden Demirtaş, “Kentsel dönüşümü sizlerin desteğiyle gerçekleştireceğiz. Kredi konusunda ve inşaatın finansmanı konusunda hiç paraya ihtiyaç yok. Mesleki birikimleriniz yeterli. Finansman sağlama konusunda gerekenleri yapmayı, bu finansmanı bulmaya ben hazırım. Dile getirilen sorunların çözümü için çok çaba sarf ettik. Bundan sonra da çözüm için çalışmaya devam edeceğiz. Bu çalışmalarda sizin desteğinizi istiyorum” dedi.

İşte yeni oluşum
İzmir’de kurulan dernekler ve başkanları şöyle…

* Bornova-Bayraklı İnşaat Müteahhitleri Derneği/ Başkan Ziya Dağlıer
* Karşıyaka İnşaat Müteahhitleri Derneği / Başkan Niyazi Gültekin
* Balçova İnşaat Müteahhitleri Derneği / Başkan Mikail Çam
* Buca İnşaat Müteahhitleri Derneği / Başkan Ergun Tımarlı
* İzmir İnşaat Müteahhitleri Derneği / Başkan Adnan Çelik
* Menderes İnşaat Müteahhitleri Derneği / Başkan Sönmez Budak
* Karaburun İnşaat Müteahhitleri Derneği / Başkan Sadık Yıldırım
* Çiğli-Menemen İnşaat Müteahhitleri Derneği / Başkan Mehmet Kalay
* Urla İnşaat Müteahhitleri Derneği / Başkan Cemil Turan

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

AVM’leri İnşaat Lobisi Açtırdı

Maçlar seyircisiz oynanıyor, camiler ibadete kapalı, okullar ise uzaktan eğitimde. Ancak 11 Mayıs itibariyle AVM’ler …