1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat Müteahhitleri’nden Ev Alacaklara Çağrı!

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Karataş: ”Konut almak isteyen vatandaşlarımız mevcut projeler üzerinden ev satın alırlarsa eski KDV oranlarından faydalanacaklar” dedi.

insaat-muteahhitlerinden-ev-alacaklara-cagri

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, ev alacakların acele ederek mevcut projeler üzerinden eski KDV oranlarıyla ihtiyaçlarını karşılamaları çağrısında bulundu.

Karataş, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, konut fiyatlarında KDV artışıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Haziran 2012’den beri gündemde olan yeni KDV sistemi düzenlemesinin 1 Ocak 2013 itibarıyla yürürlüğe girdiğini anımsatan Karataş, uygulamanın yılbaşı itibarıyla inşaat ruhsatı alanları kapsadığına dikkati çekti.

Yeni düzenlemenin 1 Ocak’ta başlanan konutları kapsadığını ifade eden Karataş, ”Konut almak isteyen vatandaşlarımız mevcut projeler üzerinden ev alırlarsa eski KDV oranından faydalanabilirler. Acele ederlerse eski KDV oranlarıyla, yani yüzde 1 ile ihtiyaçlarını karşılamaları doğru olacaktır” dedi.

Bu durumun mevcut yapı stokunu eriteceğini, öte yandan inşaatına bugün başlanan projelerin fiyatının yüzde 18 artıp kısmi durağanlığa sebep olacağını dile getirerek, zaten düşük kar marjlarıyla iş yapan müteahhitlik sektörünün ek vergiyi kendi cebinden karşılayamayacağını kaydetti.

Yeni uygulamaya göre büyükşehirlerde metrekare fiyatı 500 ile bin TL arasında olan konutlardan yüzde 8, metrekaresi bin TL ve üzeri konutlardan yüzde 18 KDV alınacağını bildiren Karataş, ”Böylece yeni konutlarda 150 metrekarenin altındaki dairelere uygulanan yüzde 1’lik KDV de kaldırılmış oldu. 150 metrekarenin üzerindeki tüm konutlarda ise KDV oranları eskisi gibi yüzde 18 olacak. Metrekare fiyatı yapı ruhsatının alındığı tarihte üzerinde yapıldığı arsanın vergi değerine göre hesaplanacak” diye konuştu.

-Kentsel dönüşüm alanı kapsam dışı-

Maliye Bakanlığı’nın ilgili düzenlemede yer alan önemli bir maddeyle kentsel dönüşüm kapsamında riskli bölge ya da riskli bina ilan edilen yerleri uygulama dışında bıraktığına dikkati çeken Karataş, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamındaki rezerv alanların, riski alanların ve riskli binaların eski KDV düzenlemesine tabi olduğu kaydetti.

Karataş, buna göre, bu alanlarda 150 metrekarenin altındaki konutlarda uygulanacak KDV’nin yüzde 1’de kaldığını vurguladı.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Konut Piyasasında Sarı Alarm!

İnşaat şirketleri, borçlarını yükselen konut fiyatları sayesinde ödeyebiliyor. Ancak borçlanma seviyesinde 10 yılın zirvesine çıktı. …