1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Haziran Enflasyon Rakamları: Memur ile Emekli Zammı ve Kira Artışı Ne Kadar?

Enflasyon rakamları, memur ile emekli maaş zammı ve kira artış tavan zam oranın belirlenmesinde etkili olur. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay enflasyon rakamları açıklanır. Bu yazımızda haziran ayı enflasyon rakamları, memur ile emekli maaşı zam oranları ve kira artış oranı ile ilgili detayları bulabilirsin.

Haziran ayı enflasyon rakamları 3 Temmuz tarihinde TÜİK tarafından açıklandı. Enflasyon haziran ayında aylık bazda % 1,64 olurken yıllık bazda ise % 71,60’a geldi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu gösteren ana grup % %107,11 ile eğitim oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup ise % 47,84 ile giyim ve ayakkabı oldu.

6 aylık enflasyon farkı!

Haziran enflasyon oranları sonrasında 6 aylık enflasyon farkı belli oldu. Ocak enflasyon farkı 6,70, şubat enflasyon farkı 4,53, mart enflasyon farkı 3,16, nisan enflasyon farkı 3,18, mayıs ayı enflasyon farkı ise 3.37, haziran enflasyon farkı 1,64 şeklinde yer aldı. Bir önceki yılın aralık ayına göre % 24,73.oldu.

Kira artış oranı ne kadar?

1 Temmuz 2024 tarihine kadar kira artış oranında %25’lik zam sınırı bulunuyordu. 1 Temmuz itibarıyla %25 kira sınırı sona erdi. Artık kira zam oranı belirlenirken on iki aylık ortalama enflasyon göz önüne alınacak. Haziran ayı enflasyon rakamları sonrasında temmuz ayı kira artış tavan zam oranı %65,07 oldu.

Örnek bir kira artış oranı hesaplaması aşağıda yer alır:

Kira tutarı: 20.000 TL
Kira artış tavan zam oranı: %65,07
Zam tutarı: 13.014 TL
Yeni kira: 33.014 TL

Emekli ve memur maaş zamları ne kadar olacak?

Memur ve emekli maaşı zam oranın belirlenmesinde enflasyon rakamları etkili olur. Resmi Gazete’de yayımlanan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi ( Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı)’nde 2024 yılının ikinci 6 ayında memurların %10 toplu sözleşme zammı alacağı yer alır. Enflasyon oranın zamlardan yüksek kalması durumunda ise memur maaşlarına enflasyon farkı da eklenecek. Enflasyon rakamları sonrasında memurlar, toplam yüzde 19.31 zam kazandılar.

Emekliler ise 6 aylık enflasyon farkına göre bir zam alacaklar. SGK ve Bağ-Kur emeklileri % 24,73 zamma hak kazandı.

Kaynak: Enuygun.com

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.