1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Gururumuz: 33 Müteahhit Dünya Devleri Arasına Girdi

‘Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde geçtiğimiz yıl 31 olan Türk Şirket sayısı 2010’da 33’e çıkarken Türkiye, Çin’den sonra ikinci sıraya yerleşti. ABD ve Avrupa şirketleri pazarda geriledi.

Firmaların, ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri iş hacimleri dikkate alınarak hazırlanan listede, geçen yıl Türkiye’den 31 firma bulunuyordu.

2009’da 50 firmayla birinciliği elde eden Çin, bu yıl da 54 firmayla ilk sırayı aldı.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin küresel krize ve artan rekabete rağmen geçen yıl elde ettiği ikincilik konumunu koruduğunu, listeye giren müteahhit sayısını da artırmayı başardığını anlattı.

Tanınmış uluslararası inşaat sektörü dergisi ”Engineering News Record” (ENR) tarafından her yıl gerçekleştirilen araştırmada, ”bir önceki yılda yurt dışındaki işlerden elde edilen gelirler”in esas alındığını kaydeden Eren, araştırmanın aynı zamanda sektöre de ışık tuttuğunu ifade etti.

”EN BÜYÜK ARTIŞ, ORTA VE GÜNEY AFRİKA’DA GÖRÜLDÜ”

ENR’nin 2009 yılına ilişkin analizinin hem bir önceki yıla hem de geleceğe ilişkin bazı bulguları ortaya koyduğu belirten Eren, şöyle konuştu:

”Bunlar arasında Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi listesinde yer alan firmalar grubunun 2009’da kendi ülkeleri dışındaki toplam iş hacminin krize rağmen yüzde 0,4 oranında artış gösterdiğini; küresel krizden farklı bölgelerin farklı oranlarda etkilenmiş olduklarını, en büyük olumsuz etkinin ABD (-yüzde 16,5) ve Avrupa’da görüldüğünü (-yüzde 11.7); Ortadoğu Bölgesinde krizin yarattığı durgunluğa rağmen hükümetlerin altyapı yatırımlarını sürdürdüklerini ve iş hacmi itibariyle yüzde 0,1 oranında da olsa büyüme kaydedildiğini; buna karşın en büyük artışın sırasıyla Orta ve Güney Afrika (yüzde 31,7), Kuzey Afrika (yüzde 30,8), Latin Amerika (yüzde 14,1) ve Asya (yüzde 6,75) bölgelerinde kaydedildiğini ortaya koydu.”

ALTYAPI YATIRIMLARINDA ARTIŞ

Finansman darlığının bina inşaatlarından elde edilen gelirin yüzde 8,5 gerilemesine yol açtığını belirten Eren, altyapı inşaatlarındaki artışın uluslararası müteahhitlik yapanların ”yüzünü güldürdüğünü” kaydetti.

Eren, ilk 225’de yer alan firmaların ulaştırma, su ve enerji projelerinden elde ettikleri gelirin 2009’da bir önceki yıla kıyasla sırasıyla yüzde 10,6, yüzde 17,5 ve yüzde 33,6 oranlarında artış gösterdiğini bildirdi.

Kriz sürecinde pek çok ülkede hükümetlerin ekonomiyi canlandırmak için altyapı yatırımlarına kaynak ayırmaya davam edeceği yönünde görüşler bulunduğunu kaydeden Eren, ”Dileğimiz, ülkemizde de özellikle son iki yıldır inşaat sektörünün canlı tutulması için altyapı yatırımlarına destek veren politikaların aynen devam ettirilmesidir” dedi.

ÜLKELERİN SIRALAMASI

Listede yer alan ülkeler ve ilk 225’e giren firma sayıları yıllar itibariyle şöyle:

Ülkeler 2010 2009 2008
——- ——- —— ——
Çin 54 50 51
Türkiye 33 31 23
İtalya 22 26 22
ABD 20 25 35
Japonya 13 15 16
G.Kore 12 13 11
İspanya 11 11 11
Fransa 5 5 5
İngiltere 4 5 4
Almanya 4 4 5
Diğer 47 40 42

LİSTEYE GİREN TÜRK FİRMALARI

Açıklamaya göre, ENR’nin 2010 listesinde, daha önceki listede bulunmayan 3 yeni firma yer aldı. Bunlar, Yaşar Özkan, METAG ve Öztaş oldu. Geçen seneki listede bulunan Kontek firması ise, bu yılki listeye giremedi.

”En büyükler listesindeki” Türk firmaları şöyle:

”Enka, Gama, Rönesans, Ant Yapı, STFA, Tekfen, TAV, Polimeks, Yüksel, Nurol, Kayı, Onur, Cengiz, Yapı Merkezi, Baytur, Güriş, Doğuş, Yaşar Özkan, GAP, Betatek, Çukurova, Yenigün, Rasen, Summa, Atlas, Makyol, Alarko, Metag, IC İbrahim Çeçen, Eser Taahhüt, Limak, TML, Öztaş.”

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İran Türkleri Yatırıma Davet Ediyor

Türk heyetinin İran’da çok sıcak karşılandığı belirtildi. ANKARA (ANKA) – İran’a, uygulanan ambargonun kaldırılmasına yönelik …