1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Gökçadır: Yeni KDV ile Konut Almak Zorlaşacak!

İMSİAD Başkanı Adil Gökçadır, yeni vergi oranlarının konut pazarında olumsuz gelişmelere neden olacağını söyledi.

gokcadir-yeni-kdv-ile-konut-almak-zorlasacak

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Adil Gökçadır, ”Bu karar, mevcut stokların erimesine bir süre yardımcı olabilir gibi düşünülse de, inşaat sektöründe özellikle küçük dairelerde fiyat artışlarına ve genelde konut pazarında olumsuz gelişmelere neden olacağı yönündedir” dedi.

Gökçadır, yazılı açıklamasında, büyükşehirlerde daha önce 150 metre karenin altındaki konuta uygulanan yüzde 1’lik KDV oranının yüzde 18’e yükseltilmesini değerlendirdi.

İnşaat sektörünün lokomotif olma özelliğinden dolayı farklı değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Gökçadır, ”KDV’deki artış mecburen konut fiyatlarına yansıtılacak. Dolayısıyla konut almak zorlaşacak” ifadesini kullandı.

Gökçadır, yaşam tarzı ve fiyat uygunluğu bakımından küçük dairelere daha çok talep olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

”Bu karar, mevcut stokların erimesine bir süre yardımcı olabilir gibi düşünülse de inşaat sektöründe özellikle küçük dairelerde fiyat artışlarına ve genelde konut pazarında olumsuz gelişmelere neden olacağı yönündedir. Bu durum sektördeki canlılığa sekte vuracak gibi görünmektedir. Ayrıca KDV oranlarının artması ile kayıt dışılığın önlenmesi mücadelesinin bir yara daha alma riski vardır.”

Gökçadır, deprem riski altında dönüşüme tabi olacak alanların bu uygulamadan muaf tutulmasının kentsel dönüşüm sürecine olumlu etkisi olacağını ifade etti.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Çanakkale Köprüsü, Gayrimenkul Emlak Villa Daire Fiyatlarını Uçurdu

Çanakkale Boğazı’na inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ile otoyol projesi, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine …