1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Gezi Olayları Gayrimenkul Sektörünü Yavaşlattı!

Taksim Gezi Parkı’yla ilgili olaylar gayrimenkul sektörüne de yansıdı. Bazı projelerin satışında yüzde 25-30 arasında durgunluk yaratan olaylar nedeniyle Avrupalı alıcı bekleme konumuna geçerken, Ortadoğulu alıcının ise şimdilik konut alımlarını sürdürdüğü ifade ediliyor

gezi-olaylari-gayrimenkul-sektorunu-yavaslatti

Taksim Gezi Parkı’yla ilgili olaylar gayrimenkul sektörüne de yansıdı. Bazı projelerin satışında yüzde 25-30 arasında durgunluk yaratan olaylar nedeniyle Avrupalı alıcı bekleme konumuna geçerken, Ortadoğulu alıcının ise şimdilik konut alımlarını sürdürdüğü ifade ediliyor.

Sektörden alınan bilgilere göre satışların durgun geçtiği yaz dönemine girilmesi nedeniyle Gezi Parkı olaylarının bundan sonraki süreçte sektöre etkilerinin daha az olacağı kaydedildi. Ancak sonbahar mevsimiyle birlikte her yıl olduğu gibi yenide canlanma sürecine girileceği belirtiliyor. Gezi olaylarının sektöre etkisini değerlendiren Dumankaya Holding ve DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, gayrimenkul açısından 2013’ün kötü geçmediğini belirterek, “Ancak son 15 günde yaşanan durum nedeniyle satış grafiği düşüşe geçti. Eğer olaylarda mütakabat olursa bu süreç uzamaz. Fakat süreç devam etsede konut satışlarının düşük olduğu yaz dönemine giriliyor. Bu nedenle Eylül’e herkes hazırlığını yapar diye düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Fer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ramadan Kumova ise yaşanan olayların şu anda sektörü ciddi bir şekilde etkilemediğini belirterek, “İç piyasaya olan satışlarımıza dramatik bir yansıma olmadı. Sadece Avrupalı alıcılarda bir durgunluk yaşandı. Döviz kurlarında yaşanan değişimi anlamaya çalışıyorlar. Şu anda onlar bekleme sürecine geçti” açıklamasını yaptı. Bundan sonraki süreçte ise gayrimenkul sektörü açısından durgun bir dönem olan yaz sürecine girilmesi nedeniyle olayların satışlara yansımasının çok fazla olmayacağını dile getiren Kumova, sonbaharla birlikte yeniden satışların artış trendine gireceğini belirtti.

Olaylar gayrimenkul sektörünü yavaşlattı

Konuyla ilgili konuşan Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kara’da satışlarında çok ciddi olmasa da kısmı bir düşüş yaşandığını söyledi. Sürecin satışların yanı sıra sektörle ilgili faaliyetlerde de bir azalmaya neden olduğunu dile getiren Kara, “Reklam planlamaları değişti. Firmalar bu konudaki çalışmalarını askıya aldı” dedi. Kara, firmaların iyimser bir sürecin başlamasını beklediklerini anlattı.

Piyasa kilitlendi sadece kelepir daire satıyoruz İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş ise şu anda piyasanın kilitlenmiş durumda olduğunu söyledi. Sadece kelepir gayrimenkullerin satışını yapabildiklerini dile getiren Ateş, “Özellikle markalı inşaat firmalarının yaptığı projelerin fiyatları çok yüksek. Bu da satışı engelliyor. Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylar ise sektörün üstüne tuz biber gibi geldi” değerlendirmesini yaptı.

Gezi’nin dumanı Ortadoğu’yu etkilemedi, alımlar devam ediyor

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, Taksim Gezi Parkı’nda başlayan olaylar nedeniyle iç piyasaya yaptıkları satışlarda yüzde 25-30 arasında düşüş yaşandığını söyledi. Buna karşın yabancıya yaptıkları satış da bir düşüş olmadığını aktaran İnan, “Özellikle Ortadoğulular İstanbul’dan alım yapıyor. Şu an için Ortadoğu ülkelerine yaptığımız satışlarda ise bir düşüş yaşanmıyor. Ortadoğulular bize güvenmeye devam ediyor” diye konuştu. Sektörün mayıs ayında satış rekoru kırdığını aktaran İnan, “Bu yazı geçen yazın üzerinde bir satışla kapatmayı planlıyorduk. Ancak şu anki durumda geçen yılki gibi bir yazla kapatırsak bile iyi olur” diye konuştu.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul’da Konut Kirasına 7,8 Milyar Lira Ödedik

TUVİMER’in araştırmasına göre 2017’de İstanbul’da 30 milyon metrekare büyüklüğünde 252 bin 223 konut kiralanırken, bu …