1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Galataport Markasına Teklif Üstüne Teklif Yağıyor!

2005 yılında Danıştay tarafından iptal edilen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’un giriş kapısı olacak dediği Galataport projesi yeniden ihaleye çıkmaya hazırlanıyor.

galataport-markasina-teklif-ustune-teklif-yagiyor

Galataport Projesi ile Türkiye’nin en önemli turistik limanı olarak bilinen Karaköy’den Tophane’ye kadar uzanan sahil şeridine konaklama ve barınma tesislerini kapsayan, alışveriş merkezleri ve restoranlardan oluşan bir turizm merkezi yapılması planlanıyor.

Türk girişimcilerin marka zaferi

Hayati Şanlı ve Mehmet Fereç Balcı isimli girişimciler tarafından 20.01.2010 tarihinde Marka Tescil Ofisi Acar Patent aracılığı ile başvurusu gerçekleşen “Galataport” markası, 22.04.2011 tarihinde Türk Patent Enstitüsü tarafından tescile uygun görüldü.

“Galataport” markasının marka ve isim haklarını elinde bulunduran girişimciler, tescilin ticari amaçlı yapıldığını ve ihaleyi alan şirket ya da şirketlere marka hakkının satışını yapabileceklerini belirttiler.

İhale süreci yaklaştıkça, ihaleye katılacak firmaların kapılarını çaldıklarını söyleyen Hayati Şanlı, “Galataport” markasına tekliflerin gelmeye devam ettiğini söyledi.

Marka ve patent uzmanı Deniz İşeri, “Galata’nın Cenevizlilerden bugüne liman olarak kullanıldığını ve projeye en yakışan isim olduğunu söylerken, marka bilinci ile ilgili şu hususlara değindi.

” Türkiye’de bazı girişimciler akıl ve pratikliği çok iyi birleştirmeyi beceriyor, bazıları ise markalarına değer vermeyerek emeğini, zamanını ve parasını çöpe atıyor. “Galataport” örneğinde de görüldüğü gibi, markanın önemini anlayan girişimciler erken davranarak bu süreci karlı bir hale getirmeyi başarmış gibi gözüküyorlar.”

Marka ve Patent vekilinin görüşleri

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Acar Patent Genel Koordinatörü Rüştü GÜMÜŞ, özgün marka bulmanın gün geçtikçe zorlaştığını, girişimcilerin “Galataport” markasınını tescil ettirmek ile çok akılcı ve karlı bir davranışta bulunduklarını belirtti.

Avrupa’nın en önemli cazibe merkezlerinden biri olması planlanan Galataport Projesi için ihale döneminden sonra marka haklarının pazarlığı başlayacak gibi duruyor.

Kaynak: Emlakofis

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul’da 50 Bin Bina Yıkılacak

Kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul’un riskli alanlarındaki 40 bin konut ve iş yeri yıkıldı, 6 ayda …