1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Fi Yapı’nın 18 Bin Dairesi Kumarda Gitti!

Akıllara durgunluk veren fiyatlar ve birbirinden cazip önerilerle 18 bin daire satan Fi Yapı konutlarının hiçbirini tam olarak teslim edemedi. Şirketten daire alanların senetleri piyasaya düştü, tüketici iki kez mağdur oldu

fi yapı, fi yapı konutları, fiyapı daireleri, fiyapı iflas, fiyapı projeleri

SENETLER PİYASADA

SABAH’ın Nisan 2011’de “İnşaatta kumar gibi kampanya” manşetiyle dikkat çekerek daire alanları uyardığı sistemle 11 projeden 18 bine yakın konut alanlar büyük sıkıntı yaşıyor. Projelerde ev sahipleri ve alacakların sabrı taşırınca kriz patladı. Hem evlerini teslim alamayan hem de imzaladıkları senetler üçüncü şahıslar tarafından tahsil edilmeye başlanan hak sahipleri duruma isyan edip gösteri hazırlığına girişti. Piyasada Fi Yapı’dan daire alanların milyarlarca liralık senetleri dolaştığı belirtilirken, ev sahipleri üçüncü şahıslara mecburen ödeme yapmak zorunda kalıyor.

TESLİMAT YAPILMIYOR

Şirket inşaatına başladığı projelerden Esenyurt’taki Fi Side’a dört aydır çivi bile çakmazken buradan ev alanlar “Gittiğimizde güvenlik görevlisi bile bulamadık. Şirketi aradık, sorularımıza cevap vermiyorlar. Hem finansal hem de iletişim olarak bu süreci iyi yönetemediler” dedi. Fi Yapı’nın Beylikdüzü’ndeki Fi Tower projesinden daire alan bir vatandaş “İnşaat tamamlanmak üzere. Benim de aralarında bulunduğum yatırımcıların yarısı tapusunu aldı. Ancak belediyeyle yaşanan bir sıkıntıdan dolayı yaşam başlamıyor. İmzaladığımız senetlerin başka alacaklıların elinde” dedi.

DÖRT AYDIR ÇİVİ ÇAKILMADI

Esenyurt’taki Fi Side projesinde daire alan ancak adını vermek istemeyen bir başka vatandaş ise “İnşaatın yüzde 50’si tamamlandı ama dört aydır çivi çakılmıyor. Senetlerimizin alacaklılara verildiğini öğrendik. Şu anda 3’üncü şahıslara ödeme yapıyoruz. Şirketten sağlıklı bilgi de alamıyoruz” diye konuştu. Fi Yapı’nın mevcut 11 projesinden 8’inin inşaatında sona yaklaşıldı. Ancak tamamlanan ve teslim edilen projelerde de çeşitli sorunlar yaşanıyor. İnşaatı tamamlananların bile sosyal tesislerine imar çıkmadığı için fiilen teslimat yapılamıyor. Yaşamın başladığı bazı projelerde ev sahipleri şantiye elektriği ve suyu kullandıklarını iddia ediyor. Bu arada şirketin Sakarya’da yapımına başlayacağını açıkladığı 4 bin konutluk projenin de henüz temelleri atılmadı.

BEŞİKTAŞ’A 1 MİLYON TL BORÇ VAR

Fiyapı , 2010-2011 sezonunda Beşiktaş İnönü Stadyumu’na sponsor olmuştu. Beşiktaş Kulübü’nün SABAH’a verdiği bilgiye göre anlaşma yapılan 3 milyon dolarlık sponsorluk bedelinin 1 milyon TL’si hâlâ ödenmedi. Beşiktaşlı yetkililer “Kalan miktar çekle ödendi. Çeklerin vadesi yaklaşıyor” dedi.

HAFTA SONU EYLEME HAZIRLANIYORLAR

Beylikdüzü’nde yapılan Fi Tower projesindeki ev sahiplerinin gelişmeler üzerine bir araya gelerek hafta sonu konutların önünde eylem yapma hazırlığında olduğu öğrenildi. Bu arada Fi Yapı’nın patronu Fikret İnan’ın durumdan haberdar olduğu ve eylemi engellemek için teker teker ev sahiplerine ulaştığı da bildirildi. Ev sahipleri şirketten sağlıklı bilgi alamayınca kendi arasında örgütlendi. Konut sahipleri, Facebook’ta bir grup kurarak kendi arasında bilgi akışı sağlıyor. Fi Side ev sahipleri ayrı Fi Tower ev sahipleri ayrı gruplar kurdu. Bu arada bilgi kirliliğini önlemek için gruplara katılmak isteyenlerden senet örnekleri isteniyor.

Sabah

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Fi Yapı; Fark Ödeyene Tapu Verecek!

Fi Yapı, müşterilerden kayyum onayı ile 5 bin TL ile 20 bin TL arasında ek …