1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ekşioğlu’nda Binalar Bitti Ama İşçiler Maaşını Alamadı

İşçiler binaların satışı bile tamamlanmışken Ekşioğlu İnşaat’tan 1.5 yıldır maaşlarını alamadı.

eksioglunda-binalar-bitti-ama-isciler-maasini-alamadi

Kocaeli Belediyesi’nin kentsel dönüşüm konutlarında çalışan işçiler binaların satışı bile tamamlanmışken Ekşioğlu İnşaat’tan 1.5 yıldır maaşlarını alamadı.

Kocaeli Belediyesi’nin ‘ilk kentsel dönüşüm projesi’ olarak lanse ettiği konutlar tamamlandı, satıldı. Konutları yapan inşaat işçileriyse hala maaşlarını alamadı. İnşaatlarda 2006-2011 arasında çalışan 30’un üzerinde işçi, maaşlarının 1.5 yıldır ödenmediğini söyleyerek yüklenici firma Ekşioğulları İnşaat’ın Üsküdar ofisinin önünde Cuma günü eylem yaptı. İnşaat İşçilerinin Derneği’ne göre, işçilerin alacakları 3 bin ile 30 bin lira arasında değişiyor, toplamda ise 300 bin lira civarında.

Alacaklı işçilerin çalıştıkları inşaatlar arasında ‘Kocaeli’nde ilk Kentsel Dönüşüm projesi’ olarak lanse edilen 588 konutluk ‘Erenler Cedit’ ve deniz manzaralı, kapalı yüzme havuzlu ‘Akçakent Konutları’ da bulunuyor.

56 yıl önce kurulan Ekşioğulları İnşaat, TOKİ’den en çok ihale alan inşaat şirketlerinden biri olarak tanınıyor. Firmanın son zamanlarda maddi sıkıntıda olduğu ve iki ay önce Kadıköy Asliye Ticaret Mahkemesi’nde iflas erteleme başvurusunda bulunduğu biliniyor.

30 BİN LİRA BİR YILDIR ÖDENMEDİ

Ekşioğulları’na iş mahkemesinde dava açarak kazanan işçilerden biri Ali Kul. Bir yıl önce sonuçlanan davada Kul’un 29 bin 953 lira alacağı olduğu kararı çıkmış, fakat firma ödemeyi hala yapmamış. Ali Kul’un avukatı Zafer Mutlu, ”Ekşioğulları’nın üzerinde kayıtlı tek bir gayrimenkul bile gözükmüyor, alacak sonuçsuz kaldı. Beklemekten başka çaremiz yok” dedi.

Kocaeli Belediyesi’nin iştiraki Kent Konut A.Ş., işçilerin maaşını ödeme sorumluluğunun yüklenici firma Ekşioğulları İnşaat’ta olduğunu söyledi. İş Kanunu’nun 36. maddesine göre Kent Konut A.Ş gibi belediye ile ortak kurulan bir şirket, üç aylık ücret dışında işçi alacaklarından sorumlu tutulamıyor.

‘BÜTÜN İNŞAAT FİRMALARINDA SIKINTI VAR’

Ekşioğulları İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ekşi:

”Kocaeli’nde 2007-2011 arasında Kent Konut için beş bin konut yaptık, konutların hepsi satıldı. Türkiye ‘nin başka bir yerinde böyle kaliteli konut yok. Bu inşaatlarda beş bine yakın işçi çalıştırdık. İşçilerimiz de çok kaliteli inşaat yaptılar, kendilerine teşekkür ederiz. Hemen hemen hepsinin parası ödendi. Yalnızca iki-üç ay alacağı kalan 11 kişi mahkemeye başvurdu. Bunlardan dört-beş kişi mahkemeyi kazandı, doğrudur. Birbirlerine şahitlik yaparak ’24 saat çalıştık, ne bayram ne pazar izin vermediler’ diye beyanlarda bulundular. Mahkeme işçinin maaşı iki bin liraysa alacağını 8-10 bin lira çıkartıyor, nasıl oluyor bilemiyorum. Türkiye’de bu gidişle artık kimsenin iş yapması mümkün değil. İnşaat sektörü böyle giderse kimse kolay kolay inşaat yapamaz.

Bütün inşaat firmalarında maddi sıkıntı var. Kent Konut’la hesaplarımız bitmedi. Biz ‘alacaklıyız’ diyoruz onlar ‘borcumuz yok’ diyor. Arsalarımıza, makinalara haciz koyuldu. Bunları yavaş yavaş ödeyip kaldırıyoruz, işçilerin alacakları da kasaya para girdikçe ödeniyor. Mahkemeye vermeyenlerin hakkını da Mayıs-Haziran’a kadar vereceğiz, kimsenin alacağı kalmayacak. 60 yıllık firmayız, 8-10 kişinin parasını mı ödeyemeyeceğiz?”

TOKİ’NİN GÖZDESİYDİ…

1957 yılında kurulan Ekşioğulları, TOKİ’den en çok ihale alan firmalar arasında yer alıyor. TUSKON (Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu) ve ASKON (Anadolu Aslanları İşadamları Derneği) üyesi firma, yurt dışında da birçok devlet ihalesi alarak yol ve baraj inşaatları yaptı. Firmanın internet sitesinde ”Türkiye’ye döviz kazandıran ender sayıdaki yurt dışı müteahhitleri arasında” olduğu ve yıllık yüzlerce milyon dolarlık cirosu olduğu yazılı.

Radikal ‘e konuşan Kent Konut A.Ş. yetkilileri, Ekşioğulları İnşaat’ın maddi sıkıntıları olduğunu, kendilerine de borçlu olduğunu belirtti.

Yetkililer, Akçakent Konutları’nı vaktinde tamamlayamadığını, inşaatın Kent Konut A.Ş. tarafından tamamlandığı söyledi. Ekşioğulları İnşaat’ın Kent Konut A.Ş.’ye borcu olduğunu ve bunun ödemediği taktirde hukuki işlem başlatılacağını belirten yetkili, ”Firma zor durumda. Taşeronlarına da işçilerine de borcu olduğunu biliyoruz, elimizde çok sayıda alacaklıdan haciz ihbarı var. Kent Konut A.Ş.’nin hiçbir şekilde Ekşioğulları İnşaat’a borcu yoktur, durum tam tersi şekilde” diye konuştu.

‘BÜTÜN YAŞAM KALİTEMİZ DÜŞTÜ’

Ramazan Güçlü, haritacı: ”Firmada yedi sene çalıştım. 2009’da yıllık zam hakkımızı alamadık, maaşlarımız gecikmeye başladı, yarı yarıya verildiği oldu. Kredi kartı harcamalarımı ödeyemedim, şimdi yeni yeni toparlanıyorum”

Kıyasettin Hanik, şantiye şefi: ”Çalıştığım döndemde aldığım kredileri ödemeye çalışıyorum. Üç çocuğum var, bütün yaşam kalitemiz düştü. Eskiden iki alırken şimdi bir alıyoruz.”

ELİF İNCE / RADİKAL

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Konyaaltı İnşaat, Saha Mühendisi ve Şantiye Şefi Arıyor!

Konyaaltı İnşaat, İstanbul’daki şubesine 5 yıl tecrübeli şantiye şefi ve 3 yıl tecrübeli saha mühendisi …