1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Düzenli Olun, Stresinizi Azaltın..

Günümüz dünyasında günlük yaşam çok stresli olabiliyor. Bireyler, bugün, aynı 24 saate, işyerindeki uzun saatleri, arkadaşlarla ve aileyle geçirilen zamanı ve boş vakitlerini sıkıştırıyorlar. Elimizdeki zamana yönelik talep arttıkça, strese kapılmaktan kaçınmak daha da zorlaşıyor. Her şeyi bir arada tutmak için başka ne yapılabilir? Bütün taleplerine rağmen yaşamınızda daha az stres istiyorsanız, bunu başarmanın en kolay ve güzel yolu, mümkün olduğunca düzenli olmaktır.

Düzenli olmanın ipuçları
Yaşamınızı düzene sokmanın yollarını düşünmek, işin kolay kısmıdır. Yaşamınızdaki stresli yönleri ve aktiviteleri tanımlayın ve (eğer hâlâ geriye kalmışsa!) biraz zaman ayırıp size uygun bir plan oluşturun. Sizi en çok strese sokan nedir? Sabah sabah otomobilinizin anahtarlarını kaybetmek mi, işyerinde önemli doküman aramak mı, yoksa akşam yemeği için planlama yapacak vaktiniz olmadığından işten eve giderken hazır yemek almak için durmak mı?

Aşağıda başlangıç için bazı öneriler sunuyoruz. Şunu unutmayın: Odak noktası, yaşamınızdaki stresli şeyler ve stresi azaltmak üzere düzenli olabilmenin yollarını bulup bulamayacağınız üzerinedir.

• İşleri unutmak gibi bir alışkanlığınız var mı? Yapılacaklar listelerini ve bir randevu defterini odak noktanız haline getirin. Aslında, bir günlük alarak bu ikisini birleştirebilirsiniz bile. Günlüğünüze, günlük işlerinizi, randevularınızı ve hatırlamanız gereken diğer her şeyi yazabilirsiniz.

• Yalnızca bir takvim, günlük, randevu defteri ve benzeri kullanın. İş ve özel yaşamınız için birden fazla planlama aracı kullanmayın. Tek araç, çakışan randevuları not etmenizi kolaylaştırır. Tek bir takvime bağlı kalın. Böylece, herhangi bir gün için işte ya da evde ne planladığınızı tek bakışta görebilirsiniz.

• Cüzdanınız ve anahtarlarınız gibi önemli eşyalarınızı sürekli olarak kaybediyor musunuz? Sokak kapısının yanına bir masa ve bir kase yerleştirin. Bu tür eşyalarınızı eve gelir gelmez kasenin içine koymayı alışkanlık haline getirin.

• İşten sonra yemek pişirmek mi stres seviyenizi artırıyor? Bir yemek kitabı ya da hızla ve kolayca hazırlanan yiyeceklere odaklanmış bir web sitesinden tarif bulmaya çalışın. Bir haftalık mönüyü önceden tek seferde planlayın ve haftada bir alışveriş yapın. Böylece, hızlı ve lezzetli yemekler konusunda asla ne yapacağını bilmez bir hale gelmezsiniz.

• Kağıt yığınlarından bunalıyor musunuz? Dosya dolabınızı düzenlemeye ve eski tarihli dokümanlardan temizlemeye zaman ayırın. Dosya dolabınız yoksa, bir tane edinin!

• Evinizi ve çalışma alanınızı toplayın. Ne kadar az eşyanız olursa, o kadar az eşya kaybedersiniz ve düzenli tutmanız gereken o kadar az eşya olur.

• Sizi en çok strese sokan şey küçük işlerin yapılmasını sağlamak mı? Kendinizle bir anlaşma yapın: Bir işe başladığınızda, o iş yapılıncaya kadar devam edeceksiniz. Bu, posta kutunuzu sınıflandırmak kadar basit birşey olabilir. Bir mektup açarsanız, uygun harekette bulunun. Örneğin, bir faturaysa, ödeyin, sonra da faturayı dosyalayın ya da daha sonra ödemek üzere yapılacaklar dosyanıza koyun (ve yapılacaklar listenize not düşün).

• Planlanmamış “işler”e zaman ayırın. Bu tür işler, markete yapılacak beklenmedik bir seyahat, çocuğunuzun bahsetmeyi unuttuğu pasta satışı için bir tepsi kurabiye, işyerinde acil bir toplantı ve bunun gibi hemen her şey olabilir. Buradaki nokta, programlanmamış acil durumları planlayarak, planlanmamış bir durum ortaya çıksa bile düzeninizi korumayı ve stresten uzak olmayı sürdürmenizdir. Böyle bir durum ortaya çıkmazsa da biraz “kendinize” ait zamanınız olur!

Uygulama nasıl olacak?
İşin iyi tarafı, bu önerilerin hiçbiri yapılması zor ya da çok pahalı şeyler değildir. Randevuları yazmak ve listeleri yapmak için karmaşık ve ileri düzey bir PDA’ye ihtiyacınız yoktur. Eski kafalı olmanın ve günlerinizi düzenlemek için bir günlük ya da basit bir defter kullanmanın kesinlikle hiçbir sakıncası yoktur. Kırılabilen, çalınabilen ya da pili bitebilen pahalı bir cihazdan ziyade, eski moda kağıt ve kaleme güvenmek çok daha mantıklıdır.

Bütün bunlar kulağa yapılması kolaymış gibi geliyor; çünkü öyle! Listeler yapmanın, randevuları yazmanın ve her eve geldiğinizde anahtarlarınızı aynı yere koymanın hiçbir zorluğu yoktur. Ne var ki, işin zor tarafının bütün bunları tutarlı bir biçimde uygulamayı hatırlamak olduğunu çok geçmeden fark edeceksiniz.

Neyse ki, pek çok şey gibi, düzenli olmak da zamanla kolaylaşıyor. Bu basit araç ve teknikleri günlük rutininizin parçası haline getirin; bir süre sonra, düzenli olmak, bir başka alışkanlık, düşünmeden yaptığınız birşey haline gelecektir. Daha iyi bir düzen kurduğunuzda, stresiniz de azalır. Birdenbire ailenizle ve arkadaşlarınızla geçirecek daha çok vaktiniz olduğunu ve sahip olduğunuz boş vaktin çok daha fazla keyif verdiğini görürsünüz.

Yazar: Get Organized
Kaynak: Marjinal Porter Novelli

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418