1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Doğu ve Güneydoğu İçin Yeni Eylem Planı!

Doğu ve Güneydoğu’da tarım ve hayvancılık sil baştan düzenlenecek. Terörün bölgedeki izleri silinecek, çiftçi yeniden kazanacak.

dogu-ve-guneydogu-icin-yeni-eylem-plani

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in talimatıyla tarım ve hayvancılık ile ilgili devlete bağlı tüm birimler terör örgütü PKK’nın bölgede çiftçiye verdiği zararı onarmak için harekete geçiyor. Bu kapsamda bakanlıkta yeni bir eylem planı çalışmaları sürerken, diğer taraftan da bölgede kullanılamayan yaklaşık 4 milyon hektar mera, yaylak ve kışlağın yeniden kullanıma açılması için hazırlıklar tamamlandı. Hükümet, terör tehdidi nedeniyle yıllardır kullanılamayan alanların ıslahlaştırılması için 2 milyar lira harcayarak, meraları yeniden çiftçiye kazandıracak.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Güneydoğu çıkarmasının ardından hızlanan bölgenin yeniden ayağa kaldırılması sürecinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncü olarak harekete geçiyor. Bakan Çelik’in talimatıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarım Sektörü Eylem Planları’na dönük çalışmalar bakanlığın ilgili birimleri ile sürdürülürken, bu kapsamda yapılacak çalışmalar da netleşmeye başladı.

DAMIZLIK HAYVAN ÇİFTLİKLERİ KURULACAK

Hükümet, yıllardır PKK terör örgütünün saldırıları nedeniyle büyük zarara uğrayan çiftçi için ilk etapta Ardahan ve Kars’ta 4 yeni hayvan merkezi kurmayı planlanıyor. Doğu ve güneydoğuda hayvancılık sektörünü geliştirmek için buzağı desteklerinde ise yeniden düzenlemeye gidilecek. Doğu Anadolu başta olmak üzere Türkiye’nin 22 ili yetiştirici bölge ilan edilecek ve 20 damızlık hayvan çiftliği kurulacak. Küçükbaş hayvanlar için de damızlık çiftlikleri kurulacak. Üreticiler kesim için besleyeceği hayvanları buralardan alacak. İlk etapta 50 bin damızlık hayvan ile projeye başlanacak, ardından damızlık hayvan varlığı sayısı 300 bine çıkarılacak. Damızlık hayvanların artırılması ile Türkiye’deki et fiyatı sorununa da kökten çözüm getirilmiş olacak.

MERALAR ISLAH EDİLECEK

Hükümet yüzde 40’ı Doğu ve Güneydoğu’da bulunan ancak PKK tehdidi nedeniyle yıllardır kullanılamayan mera, yaylak ve kışlakların yeniden ıslah edilmesi çalışmalarına da hız verecek. Bu kapsamda yaklaşık 4 milyon hektar mera yeniden çiftçiye kazandırılacak. Hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşların maliyetlerini düşürmek için meraların ıslahlaştırılması için toplam 2 milyar lira harcanacak. Bu şekilde çiftçilerin hayvancılık üretim maliyetlerinde yüzde 25 tasarruf da sağlanacak. Aynı şekilde mandıralar da modernize edilecek.

DAMLA SULAMA YAYGINLAŞTIRILACAK

Bölgede kaçak elektrik kullanımı nedeniyle orantısız su tüketimine de çözüm üretilecek. Hem hükümetin, hem elektrik dağıtım firmalarının hem de çiftçinin zarara uğradığı eski modelden kazan-kazan modeline geçilecek. Tarımsal sulamada damla sulamanın yaygınlaştırılması için destek modelleri başta olmak üzere çiftçilerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Şanlıurfa kent merkezinde 100 milyon lira harcayarak kuracağı atık su arıtma tesisi ile suyun verimli kullanılması için projeler geliştirecek. Böylelikle 800 bin kişinin atık suyu da temizlenerek tekrar doğaya kazandırılacak. Mardin ve Kızıltepe ovalarının sulanması için de dev sulama kanalları yapılacak.

PROFESÖRLER SAHAYA İNECEK

Üniversitelerin Ziraat Fakülteleri’nde görevli akademisyenler de tarım ve hayvancılığı yeniden canlandırmak için sahaya inerek çiftçilere yerinde eğitim verecek. Çiftçileri doğru su ve gübre kullanımı hakkında bilgilendirecek hocalar, bilimsel üretim noktasında çiftçileri teşvik edecek.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Tarımsal Desteklemede Yeni Model Yolda!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, tarımsal desteklerde havza bazlı destek modeli çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. …