1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Deprem Sigortası Zorunluluğu Prim Üretimini Yüzde 88 Artırdı!

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, 18 Ağustos itibariyle elektrik ve su abonelik işlemleri sırasında DASK zorunluluğu aranması, Eylül ayında poliçe sayısını yüzde 81, prim üretimini ise yüzde 88 oranında artırdı.

deprem sigortası, Deprem sigortası zorunluluğu prim üretimini yüzde 88 artırdı, Doğal Afet Sigortaları Kurumu, Enuygun.com

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) verilerinden derlediği analize göre, elektrik ve su aboneliğinin yapılabilmesi için Zorunlu Deprem Sigortası bulunması zorunluluğun getirilmesinin ardından, 2012 Eylül ayında 480 bin konut, zorunlu deprem sigortası yaptırdı. Bir önceki yılın aynı ayında bu rakam 264,5 binde kalmıştı. Eylül ayında yüzde 81 oranında artan poliçe sayısına karşılık DASK poliçe prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 88 oranında arttı. 2011 Eylül ayında sektör aylık olarak 26,6 milyon TL DASK prim üretimi gerçekleştirmişken 2012 Eylül ayında bu rakam 50 milyon TL’ye yükseldi.

Getirilen yeni zorunluluğun etkilerinin Eylül ayında daha açık görüldüğünü belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Hesaplarımıza göre, yıl sonuna kadar artış oranı aynı şekilde devam ederse, DASK’lı konut sayısı 5 milyonu bulacak. Yıllık DASK prim üretimi ise 540 milyon TL’ye çıkabilir. 2011 yılı sonu itibariyle sigortalı konut sayısı 3 milyon 725 bin, yıllık prim üretimi ise 380 milyon TL seviyesinde bulunuyordu” dedi.

Yeni aboneler poliçesini gelecek yıl yeniler mi?

Elektrik ve su abonelikleri her yıl yenilenen işlemler olmadığından sisteme katılan yeni zorunlu deprem sigortalı konut sahiplerinin bir sonraki yıl sigorta yaptırıp yaptırmayacağının belli olmadığını da hatırlatan Sungurlu, “Yeni uygulamanın poliçe sayısı artışına önemli katkı yaptığı ve yapacağı şimdiden görülüyor. Ancak Zorunlu Deprem Sigortası da diğer birçok sigorta gibi sigortalıyı 1 yıl süreyle güvence altına alıyor ve yıl sonunda yeniletilmesi gerekiyor. Kalıcı artış sağlamak için sigorta bilincinin artmasına hâlâ ihtiyacımız var. Muhtemelen sisteme her yıl yeni aboneler ve yeni DASK’lı konutlar eklenecektir” diye konuştu.

Genellikle pahalı bulunan sigorta primlerinin aksine, Zorunlu Deprem Sigortası primlerinin oldukça düşük ve birçok kesim tarafından ödenebilir olduğuna da değinen Sungurlu, “Ancak çoğunlukla ihmal edilen bir konu. Bu sebeple, özellikle bu tip sigortalar için online satış

kanallarının daha çok öne çıkarılmasının gerektiğini düşünüyoruz. Nitekim www.enuygun.com/ sigorta/dask adresi üzerinden olan satışlarımızda da son iki ayda ciddi bir artış gözlemliyoruz. Primler zaten sabit ve düşük. Önemli olan sigortalının satın almayı ya da yenilemeyi kolaylıkla gerçekleştirebiliyor olması” ifadelerini kullandı.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

DASK, Deprem Sigortasında Yeni Bir Dönem Başlattı!

18 Ağustos’tan itibaren DASK’ta yeni bir dönem başladı. Bankadan kredi alırken şart koşulan deprem sigortası, …