1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ceyda Erem, 9,9’luk Depreme Dayanıklı Kadın!

CNR’ı, kiracısı olduğu Yeşilköy fuar alanından çıkarmak istiyorlar. Bunun için ‘salonlar depreme dayanıksız’ raporu bile alındı.. İşte Vatan gazetesinde Ercan İnan’ın o yazısı…

İşte o yazı;
“CNR’ın Başkanı Ceyda Erem, bu raporu çürüttüğü gibi İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 8 salonu Avrupa Yakası Lojistik Destek ve Koordinasyon Merkezi ilan etti.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ile CNR Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem arasındaki kavga malum. Bence olay artık kişisel bir nefrete ve husumete dönüşmüş vaziyette. Olayın ekonomik izahı yok çünkü.

Ceyda Erem’i kiracısı olduğu 150 dönüm üzerine kurulu Yeşilköy’deki fuar alanından çıkarmak için binbir takla atıldı. Hâlâ da atılmaya devam ediyor. 30’a yakın tahliye davası açıldı. Ancak hiçbirinden sonuç alınamadı.

İTO Başkanı Yalçıntaş’a birileri başka bir akıl verdi. ‘Salonların depreme dayanıksız olduğunu ispatlayalım. O zaman çıkmak zorunda kalır. Tahliye kaçınılmaz olur’ dediler.

Van’daki Bayram Oteli’ne sağlam raporu veren İstanbul Teknik Üniversitesi’nden bu kez CNR Fuarcılık’a ait salonlar için çürük raporu alındı. Fuar alanındaki yapılar çelik konstrüksiyondu ancak olmayan betonu her nasılsa zayıf bulundu.

Ceyda Erem, bir kez daha savunmadaydı, o da gitti İstanbul Üniversitesi’nden binaların sağlam olduğuna dair rapor aldı.

Erem, bu raporla da yetinmedi ve çürük raporuyla adeta dalga geçen yazıyı da 2011 yılının son günlerinde 27 Aralık’ta İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden (AFAD) aldı.

Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak imzalı yazı şöyle:
“Muhtemel bir afet sonrasında yapılacak işler öncesinden planlanmaktadır. Bu çerçevede CNR Holding’e ait 8 salon, Avrupa Yakası Lojistik Destek ve Koordinasyon Merkezi (LDKM) olarak planlanmıştır.”

Nasıl ama. Çürük olduğu iddia edilen CNR Fuarcılık’a ait salonlar olası bir depremde lojistik destek merkezi olacak. Belki de binlerce insan burada barınma imkanı bulacak.

Ceyda Erem, depremle de yıkılmadı ve AFAD yazısıyla da adeta rakipleri ile dalga geçiyor.

Çürük raporunu çürüttü.

Zaten Erem de söz konusu raporun sahte olduğunu, maksatlı yazıldığını iddia ediyor ve Savcılığa suç duyurusunda bulundu. Depreme dayanıksız raporu veren heyetin sadece kendilerinde olan bina statik planlarını bile görmediğini, istemediğini bu planların görülmeden böyle bir rapor yazılmasının mümkün olmadığını belirtiyor.

Peki bu kavganın arkasında ne var?
Yeşilköy’de kurulu CNR Fuarcılık alanından Ceyda Erem, neden ısrarla çıkartılmak isteniyor?
Verdiği kira mı düşük yoksa ödemelerini mi aksatıyor?
Ya da burada başka birilerinin gözü mü var?
Fuar alanı başka bir grup için angaje edildi de haberimiz mi yok?

Soruları çoğaltmak mümkün, ancak gelinen noktada görünen o ki bu kadını depremle de yıkamadılar…

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ayrı bir cumhuriyet. Fuar alanının yanısıra 4 ofis kule, WOW’un işlettiği otel var.

İDTM’nin yüzde 41.50’lik hissesi İTO’nun. Yüzde 27.20’si TOBB’a ait. Şirkette İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 23.9, Bakırköy Belediyesi’nin yüzde 4.90, İstanbul Ticaret Borsası’nın yüzde 1.43, İstanbul Sanayi Odası’nın da yüzde 1’lik hissesi var. Fiilen İDTM’de söz hakkı İTO’da dolayısıyla Başkan Murat Yalçıntaş’da görünüyor.

Ofis kulelerde yüzde 96’lık doluluk oranı var.

Ceyda Erem, fuar alanı için 25 milyon TL kira ödüyor.

CNR’ın işlettiği 8 salonun dışında, 3 fuar salonu daha var. O salonları da İDTM işletiyor.

Buna rağmen İDTM’nin faaliyet raporuna bakınca, faaliyetlerle orantılı bir kazanç görünmüyor. İDTM’nin yönetimi ayrı bir yazı konusu olmayı hakediyor…

İnternet sitelerinde bilançoları ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşamadım. Belki bu yazıdan sonra genel müdür lütfeder de İDTM’nin faaliyetleri ve yılsonunda ortaya çıkan kâr-zarar durumu ile ilgili bilgi verir. Yalçıntaş da arayabilir isterse…

***

‘Düşmanına kin duyma büyük hata yaparsın’
Ceyda Erem, söz konusu kavganın sebebini anlamadığını belirtirken Francis Ford Coppola’nın yönettiği dünya klasiği olmuş Godfather 3 filminden Al Pacino’ya ait repliği tekrarlıyor: “Düşmanına kin duyma hata yaparsın…”

“Sizi çıkarsalar acaba daha yüksek bir fiyatla fuar alanını kiralayabilirler mi. Sorun parada mı?” diye sorduğumda Harbiye Kongre Merkezi için yapılan ihaleyi hatırlatıyor ve “Orası için 2 milyon lira veren çıkmadı. Biz burada olağanüstü performans gösteriyoruz. Adeta sineğin yağını çıkarıyoruz” diyor.

İTÜ’den alınan çürük raporunun kendisine çok önemli Savunma Sanayii Fuarı’nı kaybettirdiğini belirtiyor. Kendi teklifi 1 milyon 50 bin dolar daha yüksek olmasına rağmen (Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na, fuarı CNR’ın düzenlemesi halinde ödeyeceği bedel) fuarı TÜYAP’a vermişler.

Ceyda Erem, haklılığına inanırken şunları söylüyor:
“Ben politika bilmem, ticaret yapıyorum. Fuarcılığı da dünya standartlarında, en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Kimseye karşı en ufak bir hatamız olduğunu düşünmüyorum. Bu mekanda ya da bir başka mekanda. Fuarcılık yapmaya devam edeceğiz. Bu arada şunu belirtmeliyim ki, Türkiye gibi yükselen bir yıldız her alanda aldığı payı artırırken dünya fuarcılık pazarından aldığı payı bir türlü artıramıyor. Bu oran binde 5’te takıldı kaldı. Dünyanın hiçbir büyük fuar şehrinde fuarcılık alanında rekabet olmaz. Hele hele kavga hiç olmaz. İşler konsensus sağlanarak yapılır ve büyütülmeye çalışılır. Biz kavgayla vakit kaybediyoruz.”

Ercan İnan / VATAN

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418