1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Çevreci Projelerle Konutların Aidatları da Düşüyor!

Nitelikli konut projeleri aidatları en aza indirecek çözümler geliştiriyor. Kendi elektriğini üreten ya da yıllık elektrik satın alan şirketler maliyetlerini düşürerek aidatları hafifletiyor. Bazıları ise alışverişte kazanılan puanları aidattan düşüyor

216 sancaktepe, Çevreci Konut Projeleri, çevreci projeler, güneş enerjisi, katlanabilir ev, Nef Projeleri, Rüzgâr Enerjisi

Markalı konut projeleri hem yaşamak hem de yatırım için ev alanlara sayısız fırsatlar sunuyor. Ancak yarattığı değer ve sunduğu kaliteli hizmetlerin de bir bedeli var. Markalı projelerdeki yüksek aidatlar çoğu zaman ev sahiplerini bezdirirken son dönemde hayata geçen projelerde aidatları düşürecek modeller üzerinde çalışıldı.Bu modellerin başında ortak alan masraflarını en aza indirecek tasarruflar geliyor. Çünkü aidat miktarına en çok etki eden faktörlerin başında ortak alan masrafları geliyor. Site içerisindeki soysal tesislerde kullanılan elektrik, havuz bakımı, peyzaj gibi masraflar projenin büyüklüğüne ya da özelliğine göre aidat ücretlerini artırabiliyor. Bu nedenle şirketler ya site içindeki kurdukları alternatif enerji yatırımlarıyla (güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, yağmur suyunu peyzaj sulamasında kullanma gibi) ya da yıllık toptan elektrik satın alarak bu masrafları en asgari düzeye çekiyor. Böylece metrekare başına aidat maliyetini 2-3 TL’ye kadar düşürüyor. Bunun yanı sıra bazı şirketler ise sosyal alan kullanımından aldıkları ücretleri aidatlardan düşerek bu masrafı metrekare başına 1 TL’ye kadar düşürüyor. Tüm bunlara ek olarak bazı şirketler satışları desteklemek için bir yıl aidat almama garantisi sunuyor. Bazıları ise bankalar ve alışveriş markalarıyla yaptıkları anlaşmalarla harcamalardan kazanılan puanları aidattan düşüren inovatif fikirler geliştiriyor. Özellikle yatırım için alınan konutlarda inşaat şirketleri yatırımcıları desteklemek için kiralama fırsatı sunarken önümüzdeki dönemde bu maliyetleri daha da aşağıya çekmek için yeni modeller geliştireceğe benziyor.

Stüdyo 24’te metrekaresi 3 TL
Cathay İleri Projeler Yatırım’ın Emlak Konut GYO ile birlikte Ispartakule’de yaptığı 500 daireli Stüdyo 24 projesinde aidat fiyatları metrekare başına 3 TL’den başlıyor. Kuaförden oto yıkamaya, ev temizliğinden fitness cluba kadar her türlü hizmetin alınabileceği projede daire fiyatları ise 68 bin TL’den başlıyor. 1+1 kavramına dinamik bir bakış açısı getirden projede yeni konsepte ‘bir +sen’ adı veriliyor. İtalyan mimarlık şirketi tarafından projede Pop, Cozy ve Modern olmak üzere üç farklı mimari ve dekorasyon alternatifi sunuluyor. 1+0, 1+1 ve 2+1 dairelerin yer alacağı projedeki metrekare bin 900 TL olarak belirlendi.

1 yıl aidat almayacak
Dumankaya Garanti Modeli isimli kampanyayla yaz aylarında elindeki konut stokunu eritmek işin kampanya başlatan Dumankaya, bu kampanya kapsamında 1 yıl aidat almayacak. Kampanya kapsamında ev sahiplerine 1 yıl kira garantisi verilecek. Bir yıl ise aidat alınmayacak. Elinde 1.5 milyar TL değerinde 5 bin konut stoğu bulunan Dumankaya İnşaat, referans sistemiyle yaptığı daire satışında ayrıca satışlara aracılık edenlere referans puanlar karşılığında otomobil hediye kampanyası da devam ediyor. İlk 6 ayda 1087 daire satan şirket 201 milyon TL ciro elde etmişti. Hedef ise yılsonuna kadar 400 milyon TL ciroya ulaşmak. Kampanyada peşin ve banka kredili satışlarda yüzde 10 indirim sağlanacak. Ayrıca konutların bir yıl garanti süresine ek olarak 1 yıl daha garanti edilecek. Müşterilere peşinatı teslimde ödeme imkanının da sağlanacağı kampanyada evini döşemek isteyenlere ekonomik fiyatlara mobilya paketleri de sunuluyor.

Taksit öder gibi aidata son verecek
Sancaktepe’de 216 Sancaktepe adıyla proje geliştiren 216 Yapı, ekonomik aidat ücretiyle dikkat çekiyor. Son dairelerin satışta olduğu projede ilk etapta yaamın başlamasıyla ev sahiplerinin ortalama 100 TL aidat ödemesi bekleniyor. Projede ikinci etap teslimlerinin tamamlanması ve sosyal tesislerin de hayata geçmesiyle birlikte yıl sonu itibariyle aidatların 150 ile 200 TL arasında olacak. 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, “İnsanlar bir yandan projenin içinde alışveriş merkezi ve lüks olanakların olmasını istiyor. Ancak diğer yandan da tüm bunları yaparken kira öder gibi aidat ödemek istemiyor. Pek çok projede aylık 500 lira ile 1000 lira arasında değişen aidatları düşürmek için çalışmalar yapılıyor” diyor. 7 katlı 10 blokun yer aldığı ve 208 konutun bulunduğu 216 Sancaktepe Konutları’nda yaşam yakında başlayacak.

100 metrekare daire 270 TL ödüyor
24 oda 1 salon adını verdiği ‘katlanabilir ev’ (fold home) sistemini geliştiren Timur Gayrimenkul’de metrekare başına aidatlar 2.7 TL’den başlıyor. Projede 100 metrekare evi olanın ortalama 270 TL aidat ödüyor. NEF projelerinde ayrıca ev sahiplerinin misafirlerini ağırlayabileceği misafir odası, müzik odası, hobi odası, mini basketbol ve futbol sahaları gibi ekstra alanları 35 ile 100 TL arasında değişen fiyatlara kiralanabiliyor. Bu miktarın ev sahiplerinin evlerinde yakacağı elektrik, doğalgaz gibi miktarlara eşit olduğuna da değinen projenin sahibi Erden Timur, alınacak bu kiralardan fon oluşturulacağını ve bu fonun da zamanı geldiğinde bu alanları yenilemek için kullanılacağını söylüyor.

Tek faturayla maliyeti düşürüyor
Selçuklu Holding bünyesindeki Selin Yapı’nın, Sancaktepe’de inşa ettiği Rings of İstanbul projesinde de aidat ücretlerini düşüren model benimsendi. Bin 500 dairenin bulunduğu projede yönetim daireler için yıllık toplu elektrik anlaşması imzaladı. Piyasadan yüzde 20 daha indirimli elektrik kullanacak ev sahipleri tek fatura sitemine geçiyor. Buna göre site yönetimince ev sahiplerine su, doğalgaz, elektrik gibi farklı kalemlerde farklı faturalar ödemekten kurtararak tek bir fatura yollanıyor. Toplu alımlar sayesinde aidat ücretlerini de düşürülmesi bekleniyor. SİTAŞ adı verilen bir site yönetim şirketi de kuran Selin Yapı, sosyal tesislerden ise para almayacak. Dışarıdan üyeliğin kabul edilmeyeceği spor salonu da dahil olmak üzere sosyal tesislerden ev sahipleri ücretsiz yararlanacak. Çocuklu aileler düşünülerek projenin içinde Bilfen Okulları da hizmet verecek.

Ticari ünite gelirleriyle ödemeleri düşürüyor
Avrupa Konutları Atakent 3 projesinde metrekare başına 1 ile 1.3 TL arasında değişen aidat uyguluyor. Projede aidatların düşük oranda tutulmasına katkı sağlamak için projedeki ticari ünitelerin gelirleri kullanılıyor. Bu model Artaş İnşaat’ın geliştirdiği birçok projede uygulanıyor. Ev sahiplerinin memnuniyeti üzerinde gelecek projelerde de kullanılması öngörülüyor.

Puan kazandıkça aidat azalıyor
İnanlar İnşaat, konut projelerinde aidat ücretlerini ortadan kaldıran yeni bir model geliştirdi. Şirketin 21 Altın Formül dediği modellerden beşincisi Evnet İşletim sistemi ile her ev sahibine aylık aidatın belirlendiği kadar bir miktarda banka tarafından kredi açılmasını içeriyor. Bu sistemde ev sahipleri şirketin anlaşmalı bulunduğu kurumlardan yaptıkları harcamalarla puan kazanıyor. Ay sonunda markalar ve yönetim firması kullanıcılara hesap ekstresi yolluyor. Yapılan harcama miktarına bağlı olarak kazanılan puanlar da aidattan düşülüyor. İnan, aylık ortalama 850 TL’lik harcaması ve 200 TL aidatı olan olan kullanıcının sıfır aidat ödeyeceğini de sözlerine ekledi.

Sabah Emlak/Dilek Taş

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Güneş Enerjisi Artık Daha Ucuz!

Günde 30-50 ton su çıkarma kapasitesine sahip güneş enerjisiyle sulama sisteminin maliyeti, devlet desteğiyle birlikte …