1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Çatı Katları İçin Öneriler

Çatı katları dekore edilmesi zor mekânlar olarak bilinir. Oysa iyi bir yalıtım ve doğru mobilya seçimiyle çatı katları keyifli yaşam alanlarına dönüşebilir.

Eğimli tavanları ve kullanışsız köşeleriyle çatı katları hep evin genelinden kopuk düzenlenen, depo alanı olarak kullanılan mekânlardır. Oysa çatı katları tarzınızı uygulamanız için bulunmaz bir fırsat olabilir. Eğim, aslında sıra dışı bir dekorasyon uygulamak konusunda bir avantaja dönüştürülebilir.

İşte size çatı katlarında mükemmel bir yaşamın ipuçları:

 • Çatı dekorasyonunda en önemli adım, öncelikle ısı ve su yalıtımının uzmanlar tarafından yapılması. Çatı katları binaların hava şartlarından en çok etkilenen mekânlarıdır. Kışın sıcak, yazın soğuk havanın ortalama yüzde 35’i kayboluyor.
 • Baş çarpmalarını önlemenin en iyi yollarından biri tavan boyasında belirgin renk farkını tam sınıra denk getirmektir.
 • Mobilya seçerken fonksiyonları düşünmek çok önemlidir. Küçük eşyalar tercih edilmeli veya ölçü alınarak yerine göre özel üretim yapılmalı.
 • Alçak arkalı kanepeler, yatak ve sandalyeler kullanarak tavanın daha yüksek algılanması sağlanmalı.
 • Dekorasyonda en önemli detay tavan yüksekliği… Yükseklik farkları nedeniyle kullanılamayan alanlar hesap edilmeli, yaşamın orta ve yüksek kodlu bölümlerde düzenlenmesi sağlanmalı.
 • Eğer çatı katı yeterli yüksekliğe sahipse, o zaman duvarda gömme kitaplıklar yapabilirsiniz. Duvarda çeşitli nişler yaratarak kitaplık yapmak ya da bir duvara çeşitli uzunluk ve derinliklerde raflar yerleştirmek, herhangi bir kitaplığı mevcut eğime uydurmaya çalışmaktan çok daha kolay olacaktır.
 • Banyolarda insan boyu ve hareket anında kaplayabileceği alan mutlaka hesaplanmalı. Mesela sabah uyanan biri ayağa kalktığı zaman başını tavana çarpmamalı.
 • Dolaplar tavan yüksekliğinde ve tavana paralel olmalı. Pencere alt hizasının altında kalan kuytu alanlara raflı dolap ve çekmece üniteleri yerleştirilebilir. Çatı katlarında yapılan en büyük hatalardan biri, yüksek dolap kapaklarının açılma yönlerinin tavan eğiminin zıt yönünde olması ve ters eğimdeki tavana çarpıp açılamaması. Bu alanlarda dolap kapakları tek yöne açılmalı.
 • Depolama alanlarının açık olması kullanışlılığını çok daha fazla arttıracaktır. Bu sayede de insanın kendisini çatı katında hissetme duygusu korunmuş olacaktır.
 • Çatı katlarında ışığın binaya ne miktarda ve hangi saatlerde girdiği önemli. Örneğin sabah güneşi keskin geliyorsa güneşi kesen perde sistemlerine ihtiyaç var demektir. Çatı katlarındaki köşeli pencerelere perde yapımı çok zor. Tepeye katlanan ahşap storlar kullanılabilir.
 • Tavanlar eğimli olduğu için aydınlatma bir hayli zor. Genelde kapı girişi üzerindeki duvarlara aplik, yerden aydınlatma ve masa lambaları konulmalı. Çatı katları genellikle asma tavanlı oldukları için gömme spot da kullanılabilir.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Onduvilla 3D ile Estetik ve Uzun Ömürlü Çatılar!

Klasik çatı kaplama anlayışını tamamiyle değiştiren Onduvilla 3D, hafif, estetik ve uzun ömürlü yapısıyla çatılardaki …