1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Çanakkale’ye Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Kurulacak!

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) iki yeni fakülte kurma talebine olumlu yanıt verdiği bildirildi

ÇOMÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, YÖK, üniversitenin, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile kent merkezinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) kurulması isteğini uygun buldu.

Geçen Haziran ayında da iletişim fakültesi ve uygulamalı bilimler yüksekokulunun açıldığı hatırlatılan açıklamada, son kararla 10 olan fakülte sayısı 12’ye yükseldiği belirtildi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, kararı olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Üniversite olarak bir yandan yeni öğretim üyeleri aldıklarını, diğer taraftan da altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini dile getiren Laçiner, üniversitenin dinamizmini sürdürebilmesi için yeni bölüm ve fakültelere ihtiyaç duyulduğunu, bilim ve eğitimin, entegre bir iş olduğunu vurguladı.

“Mühendislik fakülteniz güçlü olmazsa fen edebiyattaki pek çok bölümün çalışmasını istediğiniz düzeyde geliştiremezsiniz. Ziraat, su ürünleri, biyoloji, kimya, tıp gibi hepsi bir şekilde birbiriyle ilişkili olmak zorundadır” diyen Laçiner, yeni bölümleri genişletmeye ve derinleştirmeye ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Laçiner, şunları kaydetti:
“Bu kararla birlikte Mühendislik Fakültesi müstakil bir fakülte olurken, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile şehir merkezinde İİBF’nin açılmasının yolu açılmış olacak. Böylece Biga’daki fakültemize ek olarak ikinci bir İİBF’ye daha sahip olacağız. Biga’daki fakülte şu an İngilizce hazırlıklı Türkçe eğitimi veriyor. 2011 itibariyle uluslararası ilişkiler bölümünde zorunlu hazırlık mevcut. Şimdi eğitim dili olarak da İngilizce yoğun bir İİBF oluşturmuş olacağız.

Hazırlık sınıfları ile bu fakültedeki tüm bölümler 5 yıllık olacak.”

Yeni fakülte taleplerinin olumlu karşılanmasına sevindiklerini, ancak bu okulların altyapısını ve kadrolarını hazırlamadan eğitim ve öğretime başlamalarının söz konusu olmadığına işaret eden Laçiner, uygulamalı bilimler yüksekokulu ile iletişim fakültesinin halen kuruluş hazırlıklarının sürdüğünü anımsattı.

Laçiner, bunların binaları, altyapısı ve kadrosu oluşmadan açılmasının düşünülemeyeceğine işaret ederek, bu nedenle resmi kararların uygulamaya hızlı geçebilmesinin biraz da bu yöndeki performanslarına bağlı olacağını kaydetti.

Hukuk, diş hekimliği, uzaktan öğretim ve hemşirelik fakültesi için başvurularının ise devam ettiğini belirten Laçiner, “ÇOMÜ mevcut bölüm ve fakülteleri ile Türkiye’nin en büyük üniversiteleri arasında sayılıyor” ifadelerine yer verdi.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Proje Geliştirme Direktörleri, Proje Müdürü ve Yardımcısı

Danışmanlığını yaptığımız bir inşaat firmasının KENYA / Nairobi bölgesinde yeni başlayacak olan AVM ve Ofis, …