1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bu İlçelere Dikkat! Fiyatlar El Yakacak!

Büyükşehirlerde KDV oranlarının arsa birim metrekare değeri üzerinden belirlenecek olması İstanbul’da belirli bölgelerde yatırımların hız kazanması anlamına da geliyor.

bu-ilcelere-dikkat-fiyatlar-el-yakacak

Emlak rayiç bedellerinin düşük olduğu bölgeler arasında Ümraniye, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Bağcılar, Bayrampaşa gibi ilçeler bulunuyor.

Hangi semt yüzde kaç vergi ödeyecek?

Bunun yanı sıra Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinde ise yüksek rayiç bedelleri ile konut fiyatlarında artış olması kaçınılmaz oluyor. Böylelikle şehir merkezinden ev almak isteyenler yüzde 18 KDV’ye tabi tutularak lüks konut segmentinden daire sahibi olmuş olacak.

ALTAN ELMAS Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı
‘Dönüşüm projelerini teşvik eden bir yapı’

Bakanlar Kurulu dün yayımladığı karar ile Emlak Vergisi’ne de yüzde 3.9 ek zam yaptı. Normalde Emlak Vergisi oranı yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılıyor. Ancak bu tutarı yeniden değerleme oranına kadar çıkarmaya Bakanlar Kurulu yetkili.

Bakanlar Kurulu da dün bu yetkisini ikinci kez kullandı. Böylece 2013’te Emlak Vergisi yüzde 3.9 yerine yüzde 7.8 artırıldı. Tüm Türkiye’de ev sahipleri Emlak Vergisi’ni yüzde 3.9 daha fazla ödeyecek. “Bu düzenlemeyi Büyükşehir KDV’si olarak algılayabiliriz. Düşük olan ilçelerde yatırımlar öne çıkacak. Kentsel dönüşüm projelerini teşvik etmesi bakımından olumlu olacak ve yüzde 17’lik bir indirim sağlayacak.”

ALİ DUMANKAYA Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi
‘Lokasyona bakıp satın alım yapacağız’

“Bundan sonra satın almalarımızı lokasyonlara göre yapacağız. Değeri belirlenmiş yerler 17 puanlık avantaj sağlayacak. Satıştaki projelerimizde devam edecek olan yüzde 1’lik vergi avantajını kullanacağız.”

EMRULLAH TURANLI Taşyapı Yönetim Kurulu Bşk.
‘Lüks konut alan bedelini ödeyecek’

“KDV oranlarındaki belirsizliğin ortadan kalkması bakımından iyi olmuş olsa da uygulamasına bakmak gerekiyor. Artık alıcılar kaliteli konut alacaksa, yüzde 18 vergisini de verecek. Beklenen bir düzenlemeydi.

İNANÇ KABADAYI Ege Yapı Yönetim Kurulu Bşk.
‘800 bin adetlik stok artık eriyecek’“

Bu karar öncelikle satıştaki projeleri KDV oranındaki avantajlarından dolayı olumlu olarak etkileyecektir. Son zamanlarda tartışma konusu olan mevcut 800 bin konutluk stokun da erimesini sağlayacaktır.”

NAZMİ DURBAKAYIM İNDER Genel Bşk.
‘Tüm İstanbul yüzde 18 KDV ödeyecek’

“Metrekaresi 1.000 TL’nin üzerinde olan dairelerdeki KDV’nin yüzde 18 olması demek; tüm İstanbul’daki dairelerin yüzde 18 vergiye tabi tutulacağı anlamını taşıyor. Çünkü en büyük maliyeti arsa olan sektörümüzde ve arsa maliyetinin yüzde 60-70’le yükseldiği İstanbul’da metrekare 1.000 TL’nin altında daire yapmak mümkün görünmüyor. Beklentimiz, inşaat sektöründe hazırlığı uzun süreç alan projelerin de aynı kapsam altında değerlendirmeye alınmasıydı”

İSTANBUL

YÜZDE 18 vergi ödeyecek olanlar
Bebek Arnavutköy Cad.
Levent Büyükdere Cad.
Beyoğlu (Fetihtepe Mah. hariç)
Ulus
Kadıköy (Dumlupınar Mah. hariç)
Bahçeşehir 1.Kısım
Libadiye Caddesi
Göztepe Bosna Caddesi

% 8 VERGİ ÖDEYECEK İLÇELER
Bayrampaşa
Küçükçekmece
Avcılar
Bahçelievler (caddeler hariç)

% 1 VERGİ ÖDEYECEK YERLER
Esenyurt (Bulvar ve caddeler hariç)
Acarlar Sitesi
Beykoz
Sultanbeyli
Kağıthane

ANKARA
YÜZDE 18 KDV UYGULANACAK CADDELER YÜZDE

Çankaya
İran
Simon Bolivar
Cinnah
Mevlana Bulvarı
İnönü Bulvarı

% 8 VERGİ ÖDEYECEK YERLER
Çukurambar
Balgat
Cevizlidere
Ümitköy
İncek

LÜKS SEMTLERDE BİRKAÇ SOKAK KURTULDU
Getirilen düzenleme ile İstanbul, Ankara ve İzmir’de bilinen büyük caddelerde konut KDV’si yüzde 18 oldu. Arsa birim metrekare vergi değeri bin liranın altında olan birkaç sokak yüzde 18’lik vergiden kurtulabildi. Örneğin İstanbul’un lüks semtlerinden Levent Büyükdere Caddesi, Bahçeşehir 1.Kısım, Dumlupınar Mahallesi hariç Kadıköy, Fetihtepe Mahallesi hariç Beyoğlu, Etiler, Bebek, Bakırköy gibi ilçelerde caddeler ve sokaklarda yapılan inşaatlardan yüzde 18 vergi alınacak. Bu semtlerde arsa birim metrekare değeri yüzde 18’in altında olan birkaç sokak bulunuyor.

Yelda AKGÜN / HABERTÜRK

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Yabancılar, 67 Milyar Lirayı Aşan Gayrimenkul Yatırımı Yaptı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Türkiye genelinde bugüne kadar yabancılara 15 bin …