1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bu İlçede Yeni Bina İçin Tek Bir Boş Arazi Yok

Marmaris’te yeni bina yapılacak boş arsa bulmakta yaşanan sıkıntı nedeniyle eski binalar yıkılarak yenileri yapılıyor. Turizm cenetti ilçedeki tek arsa ise TMSF’ye ait.

bu-ilcede-yeni-bina-icin-tek-bir-bos-arazi-yok

Ancak bundan önce 9 kez ihlaye çıkılan arsa ise bir türlü satılamıyor. Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş, yeni bina için eskilerinin yıkılmaya başlandığını açıkladı.

Bina için yer kalmadı
Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Marmaris’te yeni bina yapılacak boş arsa bulmakta yaşanan sıkıntı nedeniyle eski binalar yıkılarak yenileri yapılıyor.

Ege’nin güney ucunda bulunan ve 1980’li yıllardan sonra turizm faaliyetinin hızla artış gösterdiği Marmaris’te, aynı oranda yapılaşma da oluştu. Bir tarafı denize, arkası ise dağlara dayanmış olması nedeniyle genişleme imkanı bulunamayan ilçede son yıllarda yeni binaların yapılabileceği arsa sayısı oldukça azaldı.

Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş, yaptığı açıklamada, arsa sıkıntısı nedeniyle ilçede ev ve kira fiyatlarının arttığını söyledi.

İLÇEDE ZORUNLU KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Özel çevre koruma, arkeolojik ve doğal sit ile korunan köylerin bugüne kadar imara açılmamış olması nedeniyle Marmaris’in köylere doğru genişleyemediğini dile getiren Akkuş, bundan dolayı sürekli ilçe merkezine yığılmalar olduğu için arsaların tükenme noktasına geldiğini kaydetti. Akkuş, bölgede planların gecikmesi nedeniyle fiyatların tavan yaptığını vurguladı.

Bu sıkıntılardan dolayı inşaat firmalarının yeni arayışlara girdiklerini anlatan Akkuş, şunları kaydetti:

“Arsa bulamayan inşaat firmaları eski binalarda daire ve dükkanları bulunanlarla anlaşıyor ve bu binaları yıkıp yerine yenilerini yapıyor. Bu sayede Marmaris’te zorunlu olarak bireysel kentsel dönüşüm başladı. Bu durum binaların yenilenmesinin yanı sıra yeni konutların deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılması açısından da önemli. Ancak bu dönüşümde binalar eski ölçülerinde ve yasal standartlarında yapılmalı. Yasal olmayan ilaveler eklenmemeli.”

En büyük boş arsa TMSF’nin, ama satılamıyor

Marmaris ilçe merkezinde kalan tek büyük boş arazi ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) Siteler Mahallesi’ndeki Balkaner Grubu’ndan devraldığı denize sıfır konumdaki alan. 48 milyon lira muhammen bedelle TMSF tarafından bugüne kadar 9 kez satışa çıkartılan arsaya henüz alıcı çıkmadı.

İlçenin yerel yöneticileri ve turizm sektörü temsilcileri, söz konusu alana konut yapılmasına karşı olduklarını, kaliteli bir turistik tesisin ülke ve bölge turizmi için faydalı olacağını belirtti.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Bodrum İç Mimari ve Dekorasyon Fuarı

DECOYAP Bodrum Fuarı, 22-25 Ağustos tarihleri arasında Heredot Kültür ve Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerle buluşacak. Bodrum …