1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bakan Şimşek’ten Gayrimenkul Yalanlaması

Maliye Bakanı Şimşek, bazı uluslararası haber ajanslarında yer alan, “Yabancıların Türkiye’deki gayrimenkul yatırımlarının azaldığına” ilişkin iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

bakan-simsekten-gayrimenkul-yalanlamasi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Taksim Gezi Parkı’ndaki olayların yarattığı bir tedirginliğin söz konusu olduğunu, maalesef Türkiye’deki durumun, uluslararası basında, uluslararası camiada, olduğundan kat kat daha karmaşık ve kötü gösterilme çabasını gördüklerini belirterek, bunun yanlış olduğunu bildirdi.

Şimşek, Türkçe olimpiyatlarına katılmak için Ankara’da bulunan öğrencileri Bakanlıkta kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylar nedeniyle bazı uluslararası haber ajanslarında yer alan, yabancıların Türkiye’deki gayrimenkul yatırımlarının azaldığına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Şimşek, kendilerinin böyle bir tespitlerinin olmadığını söyledi.

Türkiye’den gayrimenkul alma kararının, bir günde verilen, bir günde vazgeçilen karar olmadığını vurgulayan Şimşek, “Bunlar genelde uzun soluklu kararlardır. Biz, bu yönde herhangi bir gözlemde bulunmadık, öyle bir veri de yok. Bu türden spekülasyonlar için çok erken, Türkiye’nin makroekonomik temelleri sağlamdır. Türkiye’nin orta ve uzun vadeli geleceği parlaktır. Dolayısıyla bu türden değerlendirmelere, bu türden yüzeysel analizlere çok da prim verilmemesi gerektiği kanısındayım” diye konuştu.

Piyasalarda düzeltme

Piyasalarda bir düzeltmenin söz konusu olduğunu ancak bunu tamamen son günlerde gelişen olaylara bağlamanın yanlış olduğunu belirten Şimşek, şunları kaydetti:

“Kısmen ilgilidir, kısmen de FED’in genişleyici para politikasındaki söylem değişikliğinin bir yansımasıdır. Kısmen dünya ekonomisi, dünya piyasalarındaki risk algısının değişmesiyle ilgilidir, Dolayısıyla neden sonuç analizini yaparken daha sağlıklı bakmakta fayda vardır. Tabii ki bu olayların yarattığı bir tedirginlik söz konusu, maalesef Türkiye’deki durumun, uluslararası basında, uluslararası camiada, burada olduğundan kat kat daha karmaşık ve kötü gösterilme çabasını görüyoruz, bu yanlıştır. Türkiye’nin temelleri sağlam, siyasi istikrarı oldukça güçlü ve makroekonomik temelleri de güçlü bir şekilde devam edecek. Dolayısıyla bu yöndeki değerlendirmelerin daha sağlıklı yapılması yerinde olur. Yüzeysel neden sonuç ilişkisine, henüz verilere yansımayan bir kararın, birkaç günlük çok sınırlı protesto gösterisiyle ilişkilendirilmesini çok anlamlı bulmuyorum. Ülkemiz bu sıkıntıları da aşacaktır.”

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Budapeştepe’de Yaşamak İçin 5 Sebep

Avrupa’nın en yaşanabilir şehirleri arasında yer alan Macaristan’ın başkenti Budapeşte, geçmişten günümüze taşıdığı tarihi atmosferi …