1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

ATEM: Kentsel Dönüşümün Acilen Hızlandırılması Lazım

ATEM Başkanı Hakan Akçam, 30 yıl ve üzeri binaların yıkılması ile yaşanacak olan kentsel dönüşüm uygulamalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde riski yapıların varlığına dikkati çeken Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, Türkiye genelinde yaklaşık 6.5 milyon konutun doğal afete karşı güvenli olmadığı gerçeğinin gözardı edilmeden kentsel dönüşüm hamlesi gerektiğini ifade etti.

“Türkiye yaşlı bina cenneti”
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm kapsamında 10 yılda 3.3 milyon riskli konutun dönüşümü tamamladığını bildiren ATEM Başkanı Hakan Akçam, “59 ilde yaklaşık 276 alanda kentsel dönüşüm çalışmalarının devam etmesinin de sevindirici olduğunu ancak yaşlı binaları düşününce bu dönüşümün çok acilen hızlandırılmasını ve Türkiye’nin yaşlı bina cennetinden kurtarılmasını ümit ediyoruz.” dedi.

“Yarısı bizden uygulaması yaygınlaştırılmalı”
Ankara Tüm Emlakçılar meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, İstanbul’da uygulanan yarısı bizden kampanyasının da tüm yurt sathına yayılmasının çok daha doğru olacağını ifade etti. Akçam, Bakanlığın kentsel dönüşüm hamlesiyle birlikte 30 yıllık binaların yıkılmasına karar vermesinin çok doğru karar olduğunu ancak yeni binaların da depreme dayanıklılığının iyi kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Akçam, binaların depreme dayanıklı olmasını sağlayan üç önemli faktörün ise demir, beton ve zemin olduğunu bildirerek şöyle konuştu:

“Şu anda yürürlükte olan bugünkü yönetmeliğe göre sağlam bir yapı 75-100 yıl ayakta kalabilir. Ayrıca 1970’li yıllarda sağlam bir yapı yapıldıysa o da 75-100 yıl ayakta kalabilir. Yani yapıldığı dönemin yönetmeliklerine uygun şekilde projelendirilip inşa edilen ve doğru denetlenen her yapı sağlamdır.”

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Yeni Saadet Zinciri: Güneş Tarlası

Saadet zincirlerine son dönemde bir yenisi daha eklendi. Buna göre son zamanlarda ortaya çıkan yeni …