1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Aşırı Soğuklar İnşaat Sektörünü Etkiledi

Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisinde olan Türkiye’de inşaat sektörü de soğuktan olumsuz yönde etkilendi. Ağırı soğuklar nedeniyle beton dökme işlemlerinin gündüzleri ve kontrollü olarak yapılması istendi.

asiri-soguklar-insaat-sektorunu-etkiledi

Aydın inşaat sektörünün de aşırı soğuklardan olumsuz yönde etkilendiğini belirten İnşaat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Ahmet Ünveren, “Aydın ilimizde, Ocak ayında sıcaklık ortalamaları 5 derece üzerinde seyretse de, zaman zaman hava sıcaklığının ani düşüşlerle eksi derecelere düşmektedir. Şantiyelerde özellikle beton dökümü sırasında bu durumun dikkate alınması gerekmektedir. Aydın’da kış aylarında bugüne kadar hava sıcaklığı beton dökümü için risk oluşturmamıştır; ancak, 08 – 11 Ocak arası, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre hava sıcaklığı artı 5 derecenin altına düştüğü, özellikle de sıfır derecenin altına düştüğünde beton dökümü yapılması son derece sakıncalıdır” dedi.

İnşaat sektöründe çalışanlara uyarılarda bulunan Ünveren, “Betonun, dökümünden sonra özellikle betonun prizi açısından ilk 2 saatlik süre son derece önemlidir. Hava sıcaklığının artı 5 derecenin altına düşmesi, özellikle de sıfır derecenin altına düşmesi, betonun mukavemetini azaltır. Bu nedenle, soğuk kış aylarında beton dökümünün kontrollü olarak ve özellikle de gündüz saatlerinde yapılması gerekir. Bu arada; eğer imkan varsa, beton dökülen bölgenin çevresinin branda ve benzeri örtülerle kapatılması da sıcaklık açısından önemlidir. Ayrıca, hava tahminleri çok iyi bir şekilde takip edilmelidir. Gerekli tedbirlerin alınması konusunda hassasiyet gösterilmesi, ilimizde güvenli yapı üretimi açısından çok önemlidir” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İnşaat Sektörü Piyasanın Canlanmasından Memnun

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Genel ekonomideki düzelme, toplumun bütün kesimlerine yayılmış durumda. Bu …