1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ardahan’da İnşaatlara Beton Atma Yasağı!

Ardahan’da inşaatlara 1 Kasım tarihinden itibaren beton atılmasının yasaklandığı bildirildi.

Ardahan, Ardahan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, ardahan iklim şartları, beton, beton atılması yasaklandı, beton atma, betonun çürümesi, betonun dökülmesi, c20 beton, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Deprem Kuşağı, Depreme Dayanıklı Bina, kalorifer, sıva, Ulaş Karaca

Ardahan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ulaş Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kent genelinde 1 Kasım 2012-15 Nisan 2013 tarihleri arasında inşaatlara beton atılmayacağını söyledi.

Karaca, Posof ilçesinin 3’üncü derece, Posof dışında tüm Ardahan’ın 2’inci derece deprem kuşağında yer aldığını anımsatarak, inşaat çalışmaları konusunda yönetmelikleri titizlikle uyguladıklarını belirtti.

Ülkede meydana gelen depremlerden ders aldıklarını ifade eden Karaca, “Son çıkan deprem yönetmelikleriyle binalarımız statik açıdan güçlendirildi. Depreme dayanıklı hale getirildi. Yapı denetim firmalarıyla kontrolleri daha sıkı hale getirdik” dedi.

Karaca, Ardahan genelinde yapılan tüm binaların kontrol altına alındığını, insanların can güvenliği için yönetmelikleri gerekli şekilde uyguladıklarını belirtti. Ardahan’ın deprem riski taşıyan 2. bölgede yer almasından dolayı insanlarda bir rahatlığın söz konusu olduğuna işaret eden Karaca, yönetmeliklere uyulması için çalıştıklarını ifade etti.

İnşaatta demir ve betonun vazgeçilmez olduğunu dile getiren Karaca, “Demir ve beton istenen standartlara uygun olmalı. İnşaat C-20 ise C-20 beton atılmalı. Yani beton ve demir değeri sağlanmalıdır. Bu konuda insanlarımızın da yanlışın önüne geçmelerini istiyoruz. Sonuçta kendi can güvenlikleri söz konusu olacak” diye konuştu.

Kentte iklim şartları dolayısıyla inşaatlarda beton atılmasının yasaklandığını ifade eden Karaca, şunları kaydetti:

“Ardahan iklimi sert bir bölge olduğu için genelgeyle bu sabit olmuştur. 1 Kasım 2012-15 Nisan 2013 tarihlerinde harçlı imalatın yasak olduğu bir zaman dilimidir. Kesinlikle bu belirlenen tarihlerde beton atılmasını engelliyoruz. Bu riske giremeyiz. 1 Kasım tarihinden itibaren beton atılması yasaklanmıştır. Atılan betonun çürüyeceğini ve döküleceğini ilgililere söylüyoruz. Ama istisnalar hariç. Örneğin bina bitmiş, kalorifer var ve ortam sıcak ise vatandaş sıvasını yapabilir. Bu ve benzeri durumlar istisna. Ancak betona asla izin veremeyiz.”

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Tekirdağ En Çok Konut Satan İller Arasında 6’ncı Sırada!

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2016 Yılı Mart Ayı konut …