1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

AK Partili Fakıbaba: Bu Hayatımın Projesi Olacak!

Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin temizlik işlerinde çalışan 700 taşeron işçiyi ev sahibi yapacak projeyi açıkladı. Oldukça heyecanlı olan Fakıbaba projenin detaylarını anlattı.

ak-partili-fakibaba-bu-hayatimin-projesi-olacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın ‘hayatımın projesi’ dediği proje aynı zamanda Türkiye’de belediyelere örnek olabilecek bir özelliğe de sahip.

Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan ve Haber7.com editörlerinden Ömer Süt’ün makamında ziyaret ettiği Ahmet Eşref Fakıbaba, daha önce de ekip olarak çok önemli projelere imza attıklarını ancak temizlik işçilerini ‘ucuz ev’ sahibi yapma projesindeki mutluluğunun çok daha farklı olduğunu söyledi.

Şehirdeki temizlik işlerini yürüten Albayrak Grubu ile ortak çalıştıklarının sözlerine ekleyen Fakıbaba, Şanlıurfa’ya 4 kilometre uzaklıkta bulunan Yenice Bölgesi’nde belediyeye ait 35.5 dönüm arsa üzerinde temizlik işçilerine kooperatif yoluyla ucuz ev yapacaklarının müjdesini verdi.

40 BİN LİRAYA EV MÜJDESİ

Projenin Türkiye’deki diğer belediyelerin de kullanacağını iddia eden Fakıbaba proje hakkında şöyle konuştu:

“Bunun için işçilerimiz ilk olarak bankaya 10 bin lira peşinat yatırmaları gerekiyor. Bu parayı denkleştirmek için de işçilerimizin kıdem tazminatından tahsil edilecek. Yani bir işçimizin tazminatı 6 bin lira tutuyorsa onun üzerine 4 bin lira daha ekleyerek, toplam 10 bin lirayı tamamlayacağız. Bu arada bizler de bankalarla yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda düşük faizle her işçimize 30 bin lira kredi ödenmesini sağladık. Bunların ödemesi 9 yıl vadeli olacak ve her ay yaklaşık 430 lira taksit verilecek. İşçilerimiz evlerinde oturduktan sonra kredi taksitleri de ödenmeye başlayacak. Bu projede yapılacak konutlar, 9 katlı 15 blok halinde 600 daireli bir site olarak hazırlanacaktır. Her bir konut brüt 97 metrekare olacak. 2 oda 1 salondan oluşan konutlarda ısı yalıtımının yanı sıra duş kabini, vestiyer, mutfak dolabı gibi her türlü donanımlarda bulunacak.”

KİRA ÖDEYECEĞİNE EVİNİN SAHİBİ OL

Belediyeden asgari ücretin üzerinden maaş alan temizlik işçilerinin Şanlıurfa’da kötü şartlarda yaşadığı evlere ortalama 300-350 lira kira bedeli ödediğini ifade eden Fakıbaba, işçiler ev sahibi olabilmesi için ayda 430 lira kredi ödeyecek, dedi. Fakıkaba, işçilere yük olacak 130 liralık farkı da, işçilerimizin yaşam kalitesini düşürmemek adına bunu zam olarak işçilere zam olarak yansıtacağız, açıklamasında bulundu.

omer.sut@haber7.com
Haber7

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Çanakkale Köprüsü, Gayrimenkul Emlak Villa Daire Fiyatlarını Uçurdu

Çanakkale Boğazı’na inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ile otoyol projesi, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine …