1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

AFAD: Depremzedeye Ev Vermek İsteyen Valiliğe Gitsin!

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Van’daki depremden etkilenen vatandaşların boş konutlara yerleştirilmesi için 81 il valiliğinde bürolar oluşturulduğunu bildirdi

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, depremzedelerin başta barınma olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla illerde bulunan kamuya ait tesislere nakledilmesine başlandığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Diğer taraftan ülkemiz genelinde birçok vatandaşımız, kendilerine ait boş konutların depremzedelerin kullanımına sunulması yönünde Başkanlığımıza ve Van Valiliğine başvurmaktadır.

Bu çerçevede, depremzedelerin kamu tesislerine yerleştirilmesi ve vatandaşlarımızdan gelen başvuruların değerlendirilmesi için ülkemiz genelinde 81 İl Valiliğinde Vali Yardımcıları başkanlığında bürolar oluşturulmuştur.

Kendilerine ait boş konutları, depremzedelerin kullanımına açmak isteyen vatandaşlarımızın, konutunun bulunduğu ilde Valilikler bünyesinde açılan büroya başvurması gerekmektedir.”

BM’DEN VAN’A 3,4 MİLYON DOLARLIK YARDIM
Birleşmiş Milletler (BM) Van’daki depremzedelere barınma, eğitim, sağlık malzemeleri ve psikolojik destek sağlamak üzere 3,4 milyon dolarlık insani yardım yapacağını açıkladı.

BM’nin Ankara’daki Enformasyon Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, insani ilişkiler ve acil yardım koordinasyonundan sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos, BM Acil Yardım Fonu’ndan (CERF) yapılan yardımın depremzedelerin hayatını kurtaracak acil ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılacağını söyledi.

Yardımın BM kuruluşlarından Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından depremzedeler için kullanılacağı bildirildi.

Sözkonusu BM kuruluşları Türk hükümeti ve Kızılay ile birlikte depremzedelere yardım için çalışmalarını sürdürüyorlar.

FRANSA’DAN 2. KEZ İNSANİ YARDIM UÇAĞI
Fransa, Van depreminde zarar görenlere yardım amacıyla ikinci kez insani yardım taşıyan bir uçağı Türkiye’ye gönderdi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türk yöneticilerden gelen talep üzerine, Türk halkıyla dayanışma amacıyla gönderilen insani yardımın önemli bir kısmını, depremde evsiz kalan kişilerin barınması için hazırlanan çadırların oluşturduğu bildirildi.

Açıklamada, Paris’ten kalkan uçağın, Erzurum’a iniş yaptığı kaydedildi. Fransa, 27 Ekim’de yine bölgeye insani yardım taşıyan bir uçak göndermişti.

Radikal

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Deprem Verileri Tek Elde Toplanıyor

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile TÜBİTAK ULAKBİM ortaklığıyla, ülke genelinde deprem …