1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Abraham Lincoln’dan Oğlunun Öğretmenine Mektup

Oğlum bugün okula başlıyor. Bir süre boyunca her şey yeni ve garip geleceğinden ona karşı nazik olmanızı diliyorum.

abraham-lincolndan-oglunun-ogretmenine-mektup

Oğlum bugün okula başlıyor. Bir süre boyunca her şey yeni ve garip geleceğinden ona karşı nazik olmanızı diliyorum.

Bu onu kıtalararası gezdirebilecek bir macera. Bütün maceralar muhtemelen savaş, trajedi ve mutsuzluk da barındırır. Bu hayatı yaşamak için inanç, sevgi ve cesaret gereklidir.

O yüzden, sevgili Öğretmenim, lütfen oğlumun elinden tutun ve öğrenmesi gereken şeyleri ona öğretin- ama yapabiliyorsanız bunu nazikçe yapın.

Ona, her düşmanına karşı bir dostu da olduğunu öğretin. Her insanın adil ve dürüst olmadığını bilmesi gerekiyor. Ama aynı zamanda ona; her dolandırıcıya karşı bir kahraman ve her yalancı politikacıya karşı kendini adamış bir lider olduğunu da öğretin.

Yapabiliyorsanız ona kazandığı 10 kuruşun, yerde bulduğu bir dolardan çok daha değerli olduğunu öğretin. Öğretmenim, okulda başarısız olmak kopya çekmekten daha onurludur.

Ona, zarif bir şekilde kaybetmesini ve aynı şekilde kazandığı zaman da bundan aynı şekilde keyif almasını öğretin. Ona, insanlara karşı nazik olmasını ama sert insanlarla da sert olmasını öğretin. Yapabiliyorsanız onu kıskançlıktan uzak tutun ve ona sessiz kahkahanın sırrını öğretin. Eğer yapabilirseniz ona üzgün olsa bile gülebilmeyi öğretin, gözyaşlarında utanacak bir şey olmadığını öğretin. Ona başarısızlıklarda zafer, başarılarda ise keder olabileceğini öğretin. Ona alaycılara gülmesini öğretin.

Yapabiliyorsanız ona kitapların mucizelerini gösterin ama aynı zamanda ona gökyüzündeki kuşların muhteşem gizemi, güneşteki arıları ve yeşil bir tepedeki çiçekleri sorgulaması için zaman verin.

Herkes yanlış olduğunu söylediğinde bile kendi düşüncelerine inanmasını öğretin ona.

Oğluma, herkes yapsa bile, sürüyü takip etmeme kuvvetini vermeye çalışın.

Ona herkesi dinlemesini öğretin ama aynı zamanda duyduğu her şeyi doğruluk eleğinden geçirmesini ve sadece bu elekten geçen iyiliği almasını da öğretin.

Ona, yeteneklerini ve fikirlerini en yüksek teklifi verene satmasını fakat asla kalbine ve ruhuna bir fiyat biçmemesini öğretin. Sabırsız olma cesareti aşılayın, yürekli olma sabrı verin.

Kendisine yüce bir inanç duymasını öğretin; böylece insanlığa ve Tanrı’ya da her zaman yüce bir inanç duyacaktır.

Dileklerim böyle öğretmenim, siz elinizden geldiğini yapın. O, çok tatlı küçük bir çocuk ve benim oğlum.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.