1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

3. Köprü’yü 7200 Konutluk Beton Taşıyacak

Önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan Yavuz Sultan Selim köprüsünün sadece ayaklarının yapımında 100 metrekarelik 7 bin 200 konutun inşasına yetecek kadar beton kullanılacak.

3-kopruyu-7200-konutluk-beton-tasiyacak

Diğer 2 köprüye göre çelik yerine betonun tercih edileceği yeni köprüde kullanılacak malzeme en az 120 yıllık kullanıma göre hesaplanırken, yapının inşasında özel olarak üretilen bir çimento türü kullanılacak. Köprü ve otoyol inşaatı için 2.5 milyon metreküp beton ihtiyacı olduğunu söyleyen köprünün çimento tedarikçisi Akçansa’nın Genel Müdürü Hakan Gürdal, köprü ile birlikte Avrupa Yakasında inşa edilecek otoyol içinde çimento tedarik edeceklerini ifade etti.

Toplamda 1.5 milyon metreküplük ihtiyacı Akçansa’nın karşılayacağı bilgisini veren Gürdal, “Birinci ve ikinci köprü üst üste gelse bile yeni köprünün yüksekliğine yetişemeyecek. Bu büyüklükte bir yapıya beton sağlamak kolay değil. İstenilen standartlarda betona ulaşmak için 160 deneme yaptık” dedi.

Köprünün inşasında 3 vardiyalı çalışacaklarının bilgisini veren Gürdal, Avrupa ve Anadolu yakasında 4 tesis kurulacağını söyledi. Tesislerin 2’sinin yedekte hazır olarak bekleyeceğini kaydeden Gürdal, “Her sistemin hemen çalışmaya hazır bir yedeğini de temin ediyoruz. Bu tesisler dışında otoyol inşası için 3 tesis daha yer alacak. Tesisler için 15 milyon liralık yatırım yapıldı. Özel bir ekip kurduk ve 100 kişilik ek istihdam sağladık” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İşte Dev Projelerin Açılış Tarihleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’da toplu açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları ise şöyle; ”Mesele …