1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

2024 Mayıs Ayı Konut ve Ticari Kira Artış Oranı Belli Oldu

Nisan ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından mayıs ayına ilişkin kira artış tutarları da belli oldu. İşte iş yerleri ve konutlar için mayıs ayı kira artış tutarları..

Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte mayıs ayı kira artış oranları da mülk sahipleri ve kiracılar tarafından sorgulanmaya başladı.

Mayıs ayı kira artış oranı normal şartlarda TÜFE’nin 12 aylık ortalaması baz alınarak belirlenirken, konutlara yönelik getirilen %25’lik sınırlama sebebiyle bu oranın üzerine resmi olarak çıkılamıyor.

Buna göre; 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde, konut kiracısına yüzde 25’in üzerinde zam yapılamıyor.

İş yerleri için durum farklı
Yüzde 25’lik zam sınırı ise sadece konut için geçerli olarak kabul ediliyor. İş yeri kiraları için böyle bir sınır bulunmuyor.

Buna göre iş yerlerine yönelik kira artış oranı nisan ayı enflasyon rakamlarının ardından yüzde 59,64 olarak belirlendi. Böylece kira kontrat süresi dolan işletme sahipleri kiralarında tavan zammı yüzde 59,64 olarak uygulayabilecek.

Konutlar için kira artışı hesaplama:
Mevcut Kira Bedeli: 10 bin TL
Kira Artışı Yapılacak Ay: Mayıs 2024
Artış Oranı: %25
Kira Artış Tutarı: 2 bin 500 TL
Aylık Yeni Kira Tutarı: 12 bin 500 TL

İş yerleri için kira artışı hesaplama:
Mevcut Kira Bedeli: 10 bin TL
Kira Artışı Yapılacak Ay: Mayıs 2024
Artış Oranı: %59,64
Kira Artış Tutarı: 5 bin 964 TL
Aylık Yeni Kira Tutarı: 15 bin 964 TL

Yukarıdaki örnek hesaplamadan da görüleceği üzere konutlarda kira artışı %25 olarak uygulanıyor.

Ancak, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından yapılan açıklamada, arabuluculuk uygulamasının devreye girmesiyle birlikte kiracı ile ev sahibi uyuşmazlıklarında anlaşma olması halinde bu sınırın üzerinde bir rakam belirlenebileceği de belirtilmişti.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

OSB’lerin Kiraları Son Bir Yılda Ortalama %102 Arttı

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) iştiraki TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ, Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) yıllık …