1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yurtdışı Teşkilatı Yabancıya Konut Satışına Nefes Olacak

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği Başkanı Faruk Akbal, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yurt dışı teşkilatının kurulması yabancıya konut satışı için önemli bir destek mekanizması olacak” dedi

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yurt dışı teşkilatının kurulmasının yabancıya konut satışı için önemli bir destek mekanizması olacağını belirterek, “Önümüzdeki dönemde yabancıya Türkiye’ye yatırım konusunda ilave bir güven verecektir.” dedi.

Akbal, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yurt dışı teşkilatının kurulmasına dair AA muhbirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla etkin mücadele kapsamında aldığı proaktif önlemlerle dikkati çektiğini dile getiren Akbal, bir yandan da ekonomide salgın sonrası dönem için hazırlıklar yapıldığını söyledi.

Akbal, “Özellikle yurt dışı pazarlarda etkinliğini artırmak isteyen Türkiye, bunun için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yurt dışı teşkilatının kurulması gibi çok önemli bir kararı yürürlüğe koydu.” diye konuştu.

Bakanlığın yurt dışı teşkilatının döviz kazandırıcı ekonomi diplomasisi faaliyetleri yürütülmesi ve uluslararası mali kuruluşlarla ilişkilerin geliştirilmesi gibi etkin görevler üstleneceğini vurgulayan Akbal, teşkilatın, bakanlığın görev ve yetki alanına giren konulardaki gelişmeleri takip edeceğini, resmi veya özel kurumlarla temasta bulunacağını, müzakere edeceğini ve sonuçları raporlayacağını anlattı.

– “Yabancıya konut satışına pozitif katkı sağlayacak”

GİGDER Başkanı Akbal, yurt dışı teşkilatının kurulmasının yabancıya konut satışı için önemli bir destek mekanizması olacağını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla etkin mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alan Türkiye, bu dönemde yurt dışında yazılacak yeni başarı hikayelerinin altyapısını da en doğru biçimde hazırlıyor. Yurt dışı teşkilatının kurulması, önümüzdeki dönemde yabancıya Türkiye’ye yatırım konusunda ilave bir güven verecektir. Bu da özellikle konut satışı gibi ülkeye tek kalemde ve büyük miktarlarda döviz getiren işlemlere pozitif katkı sağlayacaktır. Salgın sonrası, geçen yılki 6,7 milyar dolarlık rakamın bu gelişme sayesinde çok daha üzerine çıkacağız.”

Akbal, salgın nedeniyle yabancıya konut satışının olumsuz etkilendiğini anımsatarak, yurt dışı teşkilatının çalışmaları sayesinde bu dönemde yapılacak dijital tanıtım çalışmalarının ve salgın sonrası bunu satış yönlü harekete geçirmenin ülkeye daha fazla döviz getirmenin önünü açacağını anlattı.

– “Yüzde 90 yerli ürün satarak döviz sağlıyoruz”

Faruk Akbal, gayrimenkul sektöründe yerlilik oranının yüzde 90’la birçok sektörden yüksek olduğunu belirterek, 2019’da yabancıya satıştan 6,7 milyar dolarlık gelir elde edildiğinin bilgisini verdi.

Bu rakamın ihracat değerinin 20 milyar dolar civarında olduğunu dile getiren Akbal, yabancı yatırımcı teşvikleri ve vatandaşlık limitinin düşürülmesiyle ivme kazanan satış adedinin ekonomiye katkısının yadsınamaz olduğunu bildirdi.

Akbal, “Vatandaşlık işlemlerini kolaylaştıracak düzenlemelerin yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yurt dışında hissedeceğimiz güven ve desteği online satışları da artıracaktır.” dedi.

– “İhracata katkımız artacak”

Faruk Akbal, yakın zamanda kuruluşunu tamamladıkları GİGDER sayesinde Türkiye’nin gayrimenkul ihracatına yön vermeyi ve sektörün gelişimine destek olmayı amaçladıklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’ye ev satışıyla doğrudan döviz girdisi sağlamanın yanında gayrimenkul finansmanı konusunda da uluslararası finans arayışında olacağız. Bunun Türkiye’nin tüm konut üreticileri için bir nefes olduğunun bilincindeyiz. Hem aramızdaki gayrimenkul yatırım fonlarıyla hem de uluslararası bankalarla ortak finansal modellemeler üzerine çalışacağız. Bu da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yurt dışı teşkilatlanma amacıyla da örtüşen bir alan. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı kararı ile heyecanımız daha da arttı.”

– Geçen yıl 6,7 milyar dolarlık konut satıldı

Türkiye’nin yabancıya konut satışından elde ettiği miktar ve 2013 itibarıyla konut satış adetleri şu şekilde:

  Tutar Konut Adedi Ortalama Değer
2003 1 milyar dolar    
2004 1,3 milyar dolar    
2005 1,8 milyar dolar    
2006 2,9 milyar dolar    
2007 2,9 milyar dolar    
2008 2,9 milyar dolar    
2009 1,8 milyar dolar    
2010 2,5 milyar dolar    
2011 2 milyar dolar    
2012 2,6 milyar dolar    
2013 3,1 milyar dolar 12.181 254 bin dolar
2014 4,3 milyar dolar 18.959 227 bin dolar
2015 4,2 milyar dolar 22.830 184 bin dolar
2016 3,9 milyar dolar 18.189 214 bin dolar
2017 4,6 milyar dolar 22.234 207 bin dolar
2018 5,9 milyar dolar 39.663 148 bin dolar
2019 6,7 milyar dolar 45,483 147 bin dolar

 

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Konutlardaki Elektrik Tüketimi ‘Şehir Değiştirdi’

Normalleşme sürecinde evde geçen sürenin de azalmasıyla İstanbul Avrupa Yakası’nda 13 Haziran-12 Temmuz’da meskenlerde elektrik …