1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yunanistan’da Gayrimenkul Yatırımı Arttı!

Bu yaz Yunan adaları sadece tatilcinin gözdesi değil. Krizin dip yaptırdığı gayrimenkul fiyatları yatırımcıları da ada yollarına döktü…

Türk markaları borç batağındaki Yunanistan’dan kaçarken, gayrimenkul yatırımcıları ise fırsat avına çıktı. Dünyanın bir ucu da olsa kriz dönemlerinde dibe vuran gayrimenkul fırsatlarını kaçırmayan Türk yatırımcılar, kamu binaları da dahil olmak üzere Yunanistan’da ‘satılık’ tabelası bulunan birçok gayrimenkul için sıkı pazarlıkta.

Coldwell Banker Premier Ofis Broker’ı Mahumut Avcı, “Kriz nedeniyle gayrimenkul fiyatlarındaki sert düşüş dolayısıyla ilgi çok yoğun. Yasal çerçevenin genişletilmesine rağmen satış sürecinde öncelik AB vatandaşları yönünde olduğu için Türk yatırımcılar Körfez ülkelerinden ve Almanya’dan ortakla alıma geçti” dedi.

75 bin mülk satışta
2015’e kadar gayrimenkul satışından 50 milyar euro gelir sağlamayı planlayan Yunanistan, borç batağından kurtulmak ve halk ayaklanmalarını bastırmak için 75 bin varlığını satışa çıkardı. Ülkede kamu mülklerinin yanı sıra birçok özel mülkte satışta. Satılık tabelası olan mülklerin kimi apartman dairesi, kimi villa, kimi ise daha proje ya da kaba inşaat. Düşen gayrimenkul fiyatlarının yanı sıra Yunanistan’ın haziran başında sınır bölgelerinde yabancıların gayrimenkul almasının önündeki engelleri kaldırması yatırımcıların iştahını kabarttı. Yeni yasa ile Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşı olmayan ve ülkenin “sınır bölgelerinde” gayrimenkul satın almak isteyenlerin Yunan Savunma Bakanlığı’ndan izin alma zorunluluğu kaldırıldı. Türkiye’nin Ege kıyıları karşısındaki tüm adalar “sınır bölgesi” olarak kabul ediliyor.

Ucuz fiyatlar cezbediyor
Turkey Sotheby’s International Realty Genel Müdürü Arman Özver, Yunanistan’da adalar başta olmak üzere birçok yerin ‘Sınır Bölgesi’’ olmaktan çıkartıldığını ve AB üyesi olmayan ülkelerden yatırımcılar için satın alma önündeki engellerin kalktığını söyledi. Özver, ekonomik kriz yaşayan ülkelerdeki fiyatların çok ucuzlamasının yatırımcıları cezbettiğini söyledi.

Adalardaki fiyatlar
Korfu Adası’nda 85 bin m2 alanda 4 villa: 13 milyon euro
Rodos’ta 80 metrekarelik apartman dairesi: 95 bin euro
Leros’ta 65 metrekarelik müstakil ev: 200 bin euro
Rodos’ta bin metrekarelik villa:4 milyon euro
Rodos’ta 80 metrekare villa: 275 bin euro
Symi’de 140 metrekare arazi: 45 bin euro

Haritada sarı renkle işaretlenmiş yerler Yunanistan’da yapılan son düzenlemeyle sınır bölgesi olmaktan çıkarıldı. Satış onayı artık yerel yönetimlerin kontrolünde.

Sibel Cingi/Radikal

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Hazır Betoncular Çevre Yarışması Düzenleyecek!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından, “4. Yeşil Nokta Çevre Ödülleri Yarışması”nı 2012 yılında düzenleyecek. …