1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Maliye, Evin Değerini Gizleyeni Affetmedi!

Konut satanların peşine düşen Maliye, evin değerini gizleyeni affetmedi. Banka kredisi ile tapu değeri tutmayana 3 bin liralık fatura kesildi…

Daha az harç ödemek için tapuda evin değerini düşük gösterenler yandı! Konut sektörüne ilişkin inceleme ve denetimlerini artıran Maliye Bakanlığı, hem tapu harcı kontrolü hem de değer artış kazancını banka hareketlerinden izlemeye aldı. Mükelleflerin ev alım-satımlarında tapu harçlarını gerçek rakam üzerinden ödeyip ödemediğine bakan Maliye, fark tespit ettiği alıcı ve satıcılara yüzde 1.65’lik harç ve gecikme faizi ile yüklü bir fatura çıkardı.

Tapu harçlarını gerçek değerden göstermeyenler bin 500 ila 3 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Mevcut uygulamaya göre 100 bin lira değerinde konut alan mükellefin 650 liralık tapu harcı ödemesi gerekiyor. Bu rakamı tapuda ödemek istemeyenler, denetimler sonucu Maliye’ye daha yüksek ödeme yapmak zorunda kalıyor.

Binlerce kişiye mektuplu davet
Tapu harcı ve değer artış kazancına ilişkin incelemelerini sürdüren Maliye, mükellefleri mektup göndererek Vergi Dairesi’ne davet ediyor; rakamlardaki farkı soruyor.

Takvim

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Maliye İnadından Vazgeçti, Konutların Net Alan Hesabı Karmaşası Bitti!

İnşaat sektörünü çok yakından ilgilendiren ve yaklaşık 3 yıldan bu yana süregelen tartışmalı bir konu …