1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

YEM, 20 Ekim’de Konut Konferansı Düzenliyor!

Konut sektörünün vizyonu, Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Konut Konferansı”nda çizilmeye devam ediyor. “Sürdürülebilir Büyüme” teması ile 20 Ekim’de gerçeklesecek olan “Konut Konferansı 2011”, konut sektöründe alternatif çözümler, kentsel dönüsüm, konut gelistirme, karlı ve toplum odaklı konutlara odaklanacak.

Dünyadaki çesitli ülkelerin sosyal konut çözümlerinin de örneklerle tartısmaya açılacağıkonferans, daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da sektörün tüm bilesenlerini bir arayagetirecek.

Ülke gündeminin ilk sıralarındaki yerini her zaman koruyan “konut”, bu yıl ikincisi Yapı-EndüstriMerkezi tarafından düzenlenen, Türkiye’nin bu alana özel ilk ve tek konferansında tüm detaylarıylaincelenecek. Kentsel dönüsümden sosyal konuta, lüks konutlardan değerleme ve gelistirmeye kadar birçok konunun “Sürdürülebilir Büyüme” teması ile masaya yatırılacağı “Konut Konferansı 2011”, 20 Ekim 2011 Persembe günü, Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlik Salonu’nda gerçeklestirilecek. Konut üretimi ve gelistirmede hedeflenen büyümenin ekonomik ve sosyal boyutlarıyla sürdürülebilir olması için gerekenlerin tartısılacağı konferansta, dünyadaki farklı konut gelistirme modelleri de vaka etüdü olarak değerlendirilecek. Konferansa Türkiye ve dünyadan önemli konusmacılar katılacak.

Konut Konferansı 2011’de gündem olusturacak birçok önemli konu baslığı ele alınacak: “Yalnızca bir Sosyal Tüketim değil Yatırım Aracı da olarak Konut’un Değerlendirilmesi” konu baslığı bunlardan biri… Sili Gaz (COPEC) ve Sili Üniversitesi isbirliği ile kurulan, kar amaçlı ancak soysal odaklı konut ve altyapı projeleri üreten Elemantal Grubu’nun kurucusu Alejandro Arevena, sermaye- kamu yararı iliskisi üzerinden konut kavramına yeni bir yaklasım getirecek.

Yapı sektörünün ve mimarlık alanının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi, yapı sektörünün ve fiziksel çevrenin kalitesinin gelisiminde rol oynayacak öncü projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Yapı-Endüstri Merkezi “Konut Konferansı 2011” ile Türkiye’den ve dünyadan mimarlar, tasarımcılar, plancılar, gelistiriciler, müteahhitler, malzeme üreticileri, ekonomistler basta olmak üzere sektörün önde gelen aktörlerini bir araya getirecek. Sektörün bu büyük bulusmasında, Türkiye’de “konut”un bugünü ve geleceği bir tam gün boyunca her yönüyle kapsamlı bir biçimde ele alınacak.

YEM tarafından düzenlenen bulusmalar, yapı sektörünün farklı kesimleri arasında bilgi paylasımı, iletisim ve tanıtım olanağı sağlarken, sektörün gelisimine katkıda bulunuyor. Konferans 20 Ekim 2011’de Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlik Salonu’nda gerçeklesecek. Konut Konferansı’na teknolojik, yenilikçi, estetik, fonksiyonel ve çevreci ürünleriyle kullanıcılarının hayatını kolaylastıran, sadece Türkiye’de değil, dünyada da ankastre ürünler pazarının lideri olan ve alanında öncü projelere her zaman destek veren Siemens Ev Aletleri ana sponsor, Autodesk ise sponsor olarak destek veriyorlar.

Konut Konferansı 2011’den yenilikler
Konut Gazetesi 2011

Türkiye’de konuta özel bu uzun soluklu projeye eslik edecek Konut Gazetesi 2011’de, konut yatırımından finansmanına, tasarımdan planlamaya, mortgage’dan değerlemeye kadar konular genis yelpazede ele alınacak, Türkiye’nin güncel panoraması ortaya konacak. Konu ile ilgili söylesilerin, arastırmaların ve verilere dayalı değerlendirmelerin yer alacağı bu Konut Gazetesi 2011, gayrimenkul ve yapı sektörlerinin üst düzey profesyonellerine, önde gelen tasarımcı, mimar, yerel yönetim yetkililerine ulasmak isteyen markalar için çok önemli bir mecra olacak. Hem konferans katılımcılarına, hem de sektörün önde gelenlerine dağıtılacak.

Konut Konferansı 2011’den bazı konusmacılar ve konu baslıkları

Alejandro Aravena – Kurucu Mimar – Alejandro Arvena Mimarlık – (Alejandro Aravena Architects)

Alejandro Aravena (1967), Católica de Chile Üniversitesi’nde mimar ve Alejandro Arvena Mimarlığı’nda kurucusu. 2000-2005 yılları arasında Harvard GSD’de misafir profesörlük yaptı, halen UC’de profesörlük görevini sürdürüyor. Pritzker Ödülü Jüri üyesidir. Ödülleri arasında 11. Venedik Bienali’nde Gümüs Lion, 2010 Marcus Ödülü, 2006 Avonni öne çıkıyor. Ders verdiği kurumların arasında London School of Economics, İngiltere’deki RIBA, New York’taki InterAmerican Kalkınma Bankası, Portekiz’deki Experimenta Design bulunuyor. Eserlerinin sergileri Harvard GSD (2004), Sao Paulo Bienali (2007), Venedik Bienali ve Milan Trienali’nde (2008) yapıldı. Alejandro Aravena ayrıca 2011’de Tokyo MA Galerisinde de yer alacak. 2006’dan bu yana Sili Gaz (COPEC) ve üniversite istiraki ile kurulan ELEMENTAL S.A. adlı altyapı, ulasım, konut ve kamusal alanlarla ilgili projeler yapan kurulusun yöneticisi olan Aravena, konferans kapsamında yalnız sosyal boyutuyla değil bir yatırım aracı olarak konut olgusunu ele alacak.

Stefan Forster – Kurucu Mimar – Stefan Forster Mimarlık (Stefan Forster Architects)

Almanya merkezli ofisinde konut, kentsel dönüsüm, planlama ve küçülen yerlesmeler için konsept gelistirme alanlarında uzman olan Mimar Stefan Forster’ın konuta yaklasımı modernist felsefenin çağdas dünyadaki karsılığı biçimindedir. Aralarında “Avrupa Kentsel Dönüsüm Ödülü”, “Dünya Habitat Ödülü”, “Sir Robert Matthew Konut Dalı” ödülü gibi birçok ödülün de sahibi olan Stefan Forster, çevre, toplum ve kent ara kesitinde konut kavramının bütünsel biçimde yeniden ele alınması gerekliliğinin altını çiziyor. Stefan Forster ayrıca geçmisten kalan ve yapısal özellikleri, değisen sosyo-ekonomik kosullar nedeni ile kullanılamayan eski yapı stoğunun dönüstürülerek kullanımı konusunda önemli çalısmalar yaptı. Forster, Konut Konferansı 2011 kapsamında değerli arazilerdeki niteliksiz yapı stoğunun dönüstürülmesi ve yasanabilir kentler kavramları üzerine bir konusma yapacak.

www.konutkonferansi.com

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Pandemi ve Deprem Bodrum’da Ev Kiralarını 2 Katına Çıkardı

Muğla’nın turizm cenneti ilçesi Bodrum’da corona virüs salgını ve deprem korkusu yaşayanların büyükşehirlerden kaçarak ilçeye …