1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yabancıya Satışta “Değerleme” Oyunu

Türkiye’de yabancılara konut satışı son yıllarda hızla arttı. Şu an 400 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık hakkı veriliyor. Pek çok satışta bu rakamın tutturulabilmesi için konut değerinin yüksek gösterildiği belirlendi. 50’ye yakın konut değerleme şirketine soruşturma açıldı.

Yabancılara satılan bazı konutlarda fiyat hilesi yapıldı.

Türkiye’ye yabancılara gayrimenkul satışı son yıllarda hızla arttı. Yabancılara 2017’de 1 milyon dolarlık gayrimenkul karşılığında vatandaşlık veriliyordu. 2021 Eylül’de bu rakam 250 bin dolara kadar düşürüldü.

Ardından geçen yıl mayıs ayında 400 bin dolara çıkarıldı. Yabancıların vatandaşlık rakamını tutturabilmesi için manipülasyon yapıldığı belirlendi.

15 MİLYON TL CEZA

Tespit edilen konut değerleme şirketlerine toplam 15 milyon lira ceza kesildi.

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci, son 2 yıl içinde 149 dosya inceledikleirni ve bu raporlardan 30 tanesinin hileli olduğunu tespit ettiklerini dile getirdi.

DEKONT İSTENİYOR

Konut almak isteyen yabancılar hem ev sahibi hem de değerleme şirketiyle anlaşıyor. Değerleme şirketi fiyatı yüksek gösteriyor ve evin satışı o rakamdan gerçekleştiriliyor.

Yabancılardan vatandaşlık hakkı için banka dekontu da isteniyor.

Tüm işlemlerin ardından aradaki farkı eski ev sahibinden geri alıyor.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

İzmir’i Vuran Deprem Sonrası İstanbul’da Gayrimenkul Piyasası Hızlandı

İzmir’de meydana gelen şiddetli depremin ardından İstanbul’daki emlak piyasası da hareketlendi. Ntv.com.tr’ye konuşan gayrimenkul sektörü …