1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yabancıların Şehri İstanbul: 2,2 Milyon Kişi İstanbul’dan Ayrıldı

Artan gıda fiyatları ile konut kiralarında yaşanan hareketlilik, İstanbul’dan diğer illere gerçekleşen göçü artırdı. TÜİK verilerine göre son 5 yılda 2 milyon 182 bin kişi İstanbul’dan göç etti.

Türk vatandaşları mega kenti terk edip memleketine dönerken, yabancı uyrukluların İstanbul’a göçü ise hız kesmiyor. Eski CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 7-8 yıldır İstanbul’daki bu göç sorununa dikkat çektiğini belirterek “İstanbul yabancıların memleketi olmuş” dedi. Tekin, şehri terk eden Türklerin ise genellikle memleketine döndüğünü ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre ise son 5 yılda 2,2 milyon kişi İstanbul’dan diğer şehirlere göç etti.

İstanbul’daki Suriyeli ve diğer yabancı uyruklu sayısı ise artış kaydederken eski CHP Milletvekili Gürsel Tekin, “Bu göç hareketleriyle birlikte İstanbul’da yaşayan yabancı uyruklu kişilerin sayısında ciddi oranda artış yaşanıyor. İstanbul yabancıların memleketi olmuş” diye konuştu.

Örneğin Kadıköy Moda’da 200-300 yıldır oralı olanların krize dayanamayıp evini kiraya vererek İstanbul’dan gittiğini ifade eden Tekin, orta sınıfın Çanakkale, Balıkesir gibi kentlere yerleştiğini söyledi.

Tekin ayrıca, “Onların yerine kimler geliyor? Kendi ülkelerinde zenginleşmiş, Mısır, Ukrayna, İran gibi ülkelerin vatandaşları, İstanbul’un merkezi yerlerinde mülk edindi, taşındı” ifadelerini kullandı.

TÜİK verileri
TÜİK verilerine göre 2018-2022 yıllarını kapsayan son 5 yılda 2 milyon 182 bin kişi İstanbul’dan göç etti.

2018’de 596 bin olan bu sayı 2019’da 378 bine düşse de takip eden yıllarda tekrar kademeli artışa geçerek 2022’de 418 bini aştı.

İnsanların İstanbul’dan ayrılma sebeplerinden en önemlisi ise yüzde 22,1 ile “daha iyi konut ve yaşam koşulları” oldu.

Aynı dönemde toplam 1 milyon 983 bin kişi ise İstanbul’a göç etti. İstanbul’un nüfusu Suriyelilerle birlikte 16 milyon 440 bin olurken hâlâ göç almaya devam eden mega kentten gidenlerin sayısı ise gelenlerden 199 bin fazla. Ekim başı itibarıyla ise 576 bin yabancı ikamet izni ile İstanbul’da yaşıyor.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Sektör Temsilcileri Konut Piyasasının Son Durumunu Değerlendirdi

Satılık daire fiyatlarının reel olarak gerilemesinin ardından sektör temsilcileri konut piyasasındaki son durumu değerlendirdi. Merkez …