1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Van’da Valilik İnşaat Mühendislerini Reddediyor

Valilik 23 Ekim depremi sonrası hasar tespiti çalışmaları için yardım teklif eden İnşaat Mühendisleri Odası’na Van – Edremit depremi sonrası bir kez daha olumsuz yanıt verdi.

Van’da 23 Ekim’de gerçekleşen, 600 civarı kişinin öldüğü, 3 bine yakın kişinin de yaralandığı 7,2 büyüklüğündeki depremin adından dün (9 Kasım) meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremde de pek çok bina çöktü ve aralarında arama-kurtarma ekibi çalışanları ile gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişi hala enkaz altından kurtarılamadı.

“Valilik bizi reddetti”
Yaşanan ilk deprem sonrası binalarda yapılan denetlemeler hakkında bianet’e konuşan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası Van Şubesi (İMOVAN) Başkanı Şemsettin Bakır, 7,2 büyüklüğündeki deprem sonrasında ellerinden geldiği kadar binalarda hasar tespit çalışması yaptıklarını söyledi.

“Oturulamaz” raporu verdikleri üç binanın dün akşamki depremde yıkıldığına dikkat çeken Bakır, çalışmalardaki koordinesizlikten şikayetçi:

“Biz daha çok kenar mahallerde Valiliğin denetlemediği evlere gittik. Şehir merkezindeki binaları valilik denetliyordu. Yıkılan Bayram Otel ile Aslan Otel de Valiliğin denetlediği bölgedeydi.

“Van Belediyesi, bizden yardım talebinde bulundu ve biz Belediye ile birlikte çalışmalarımızı yürütüyorduk. Valiliğe ise ortak çalışma talebinde bulunmamıza rağmen, bizim meslek odası olduğumuzu söyleyerek yardım girişimlerimizi reddettiler.”

“Seni istemem deme lüksümüz yok”
5,6 büyüklüğündeki depremin ardından, yarından itibaren hasar tespit çalışmalarının yeniden başlayacağını söyleyen Bakır, 2,5 hafta önceki depremden sonra yaşananların tekrar etmemesi için, bu sefer de valilikle ortak çalışma teklifi sunduklarını, ancak yine reddedildiklerini söyledi.

“Valiliğin bu işten en iyi anlayacak olan İnşaat Mühendisleri Odası’na gelerek kendilerinin yardım istemesi gerekirken, biz kendimiz kalkıp onlara gidiyoruz. Ancak bizim yardımlarımızı kabul etmiyorlar. Kış geldi, insanlar perişan. Ancak maalesef sadece kendi oluşturdukları ekiple çalışma yürütmeyi tercih ediyorlar” diyen Bakır, Van’da depremin bu kadar büyük yıkıma yol açmasının nedeni olarak denetimsizlik ve koordinasyonsuzluğu gösterdi:

* Kenti insansızlaştırdılar. Koca kentte fırsat bulan kaçtı, gitti. Acilen prefabrik yapılar yapıp insanlar kente geri çekilmeli. Ardından bahar döneminde de konutlar yapılarak insanların buralara taşınması lazım.

* Van afet bölgesi ilan edilmedi. Van’ın afet bölgesi ilan edilmesi için kaç insanın ölmesi gerekir?

* Ancak her şeyden önce Valilik, Belediye, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri koordineli şekilde çalışmalılar. İnsanlar aç, açıkta, hava soğuk ve kimsenin “Seninle çalışmam” deme lüksü yok. (EKN)

Kaynak : Bianet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Konut Fiyat Endeksi Haziran 2016’da Arttı!

Konut Fiyat Endeksi Haziran ayında %0,96 artarak 213,96 oldu. Konut Fiyat Endeksi Haziran ayında %0,96 …