1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Van Depreminde Yıkılan Binaların Soruşturması Devam Ediyor!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyesi iki hakim, Van’daki depremde yıkılan binalarla ilgili soruşturmayı yürüten savcılara ve kovuşturmayı yapacak hakimlere eğitim verdi

Van’da 23 Ekim ve 9 Kasımda meydana gelen depremlerin ardından Van ve Erciş cumhuriyet başsavcılıklarınca ölüm ve yaralanmaların yaşandığı binaların sahipleri ve müteahhitleri hakkında başlatılan soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında Van Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, 1999 Gölcük ve Düzce depremlerinden sonra yıkılan binalarla ilgili açılan davaların temyiz işlerine bakan Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyeleri Ahmet Toker ile Fikriye Şentürk, Van M Tipi Cezaevinin kütüphanesinde, Van ve Erciş’teki soruşturmayı yürüten savcılara ve kovuşturmayı yapacak hakimlere eğitim verdi.

Eğitimde, Ahmet Toker, soruşturmayı yürütecek savcılara, yıkılan binalarla ilgili bilirkişinin atanması konusunda Van ve çevresindeki illerdeki üniversiteler yerine Orta Doğu Teknik, İstanbul Teknik veya Karadeniz Teknik üniversiteleri gibi üniversitelerin ilgili bölümlerdeki öğretim üyelerinin seçilmesini önerdi.

Eğitimin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Toker, Van depreminden sonra adli soruşturmaların ve kovuşturmaların daha sağlıklı yapılabilmesi için Van’a geldiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Deprem sonrası soruşturma spesifik bir konudur. Burada çalışan değerli meslektaşlarımız hakim ve savcıların bir mesleki içi eğitim talepleri oldu. Taksire dayalı sorumluluğun depremde meydana gelen sonuçlarına ilişkindir. Bu kapsamda Yargıtayın ilgili dairesinde geçmişte bu tür suçlara ilişkin dosyaları incelemiş olan bizler buraya katkı vermek için geldik. Yaklaşık 4 saat eğitim verdik. Verimli ve iyi sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz.

Toker, eğitime kolluk kuvvetlerinin de katıldığını sözlerine ekledi.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

2017 Cazibe Merkezleri Programı Uygulama Esasları Belirlendi!

Cazibe Merkezleri Programı uygulama esasları belirlendiDoğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri …