1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Uzunlar İnşaat’a İhalelerden Yasak Geldi!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), adını, Türk Telekom Arena’yı, Varyap İnşaat ile birlikte ortak yaparak duyuran Uzunlar İnşaat’ın bir yıl boyunca ihalelerine katılmasını yasakladı.

uzunlar-insaata-ihalelerden-yasak-geldi

Yasak kararı şirketin üstlendiği Mersin Stadı ihalesinin feshedilmesinin ardından alındı. Şirketin sahiplerinden Numan Uzun, yasak kararının bir yıllık süreci kapsadığını ifade etti.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan karara göre, merkezi İstanbul Fatih’te bulunan Uzunlar İnşaat ve Sanayi Ticaret A.Ş, TOKİ’nin düzenlediği ihalelere bir yıl boyunca katılamayacak. İlgili karar 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşme Kanunu (KİSK) ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na (KİK) dayanarak alındı.

MERSİN STADI YÜZÜNDEN

hurriyet.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Uzunlar İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun, TOKİ’nin aldığı kamu ihalelerinden yasaklama kararının üstlendikleri Mersin Stadı projesi ile ilgili olduğunu söyledi. Uzun, “Mersin Stadı ihalesini biz kazanmıştık. Ancak bir takım sorunlar yaşadık. İhale fesh edildi. Durum böyle olunca ihalelerden men kararı da otomotikman devreye giriyor. Yasaklama kararı 1 yıllık süreyi kapsıyor” bilgisini paylaştı.

TOKİ’DEN ÇOK SAYIDA PROJE ALDI

Numan, Metin, Adnan Uzun Kardeşlerin sahibi olduğu Uzunlar İnşaat, 22 yıl önce bir aile şirketi olarak kuruldu. TOKİ’nin çok sayıda projesini üstlenen Uzunlar İnşaat’ın üstlendiği en önemli proje Varyap İnşaat ile ortak yaptıkları Seyrantepe’deki Türk Telekom Arena oldu. Şirket, geçtiğimiz yıl ihalesi yapılan Mersin Stadı ihalesini de 60 milyon 553 bin lira bedel ile kazanmıştı.

Şirket ayrıca İstanbul Ticaret Odası’na ait ‘Teknopark İstanbul Projesi’nin inşaatını da üstlenmişti. Ancak hem Mersin Stadı projesinde hem Teknopark İstanbul projesinde çalışan işçiler, ücretlerini alamadıkları için çeşitli zamanlarda eylem yapmıştı.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul Finans Merkezi (İFM) İnşaatı Başlıyor

İstanbul’u uluslararası finans merkezi yapacak projede inşaat çalışmaları başlıyor. Yıllık 20 milyar Euro gelir elde …