1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Türkmenistan, Müteahhitlik Sektörüne 7 Milyar Dolar Ayırdı!

Türkmenistan, 2011 yılında müteahhitlik sektörüne 7 milyar dolar pay ayırdığını açıkladı. Yapılan bakanlar kurulu toplantısında, inşaat işlerinden sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Deryageldi Orazov, sektör ile ilgili raporunu sundu

Türkmenistan, 2011 yılında müteahhitlik sektörüne 7 milyar dolar pay ayırdığını açıkladı.

Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov başkanlığında yapılan bakanlar kurulu toplantısında, inşaat işlerinden sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Deryageldi Orazov, sektör ile ilgili raporunu sundu.

Bu sene bağımsızlığının 20. yıl dönümünü kutlayacak olan Türkmenistan’da 350 kadar tesisin açılışının yapılacağını belirten Orazov, özellikle yol ve köprü inşaatlarının hızla sürdürüldüğünü söyledi.

Raporu değerlendiren Türkmen lider Berdimuhamedov, 2010 yılında inşaat sektörüne 4 milyar 800 milyon dolar para ayırarak, irili ufaklı 120 tesisi hizmete açtıklarını kaydetti. Bu sene ise söz konusu sektöre 7 milyar dolar pay ayıracaklarını duyuran Berdimuhamedov, halihazırda ülkesinde Avrupa’nın ve Asya’nın ileri gelen inşaat şirketlerinin faaliyet gösterdiğini ifade etti.

Öte yandan Berdimuhamedov, 2011 yılında ülkesinin bağımsızlığının 20. yıl dönümüne yetiştirilmesi öngörülen projeler için vergi muafiyeti kararını imzaladı. Bu kararın sadece 2011 yılını kapsadığı açıklandı. İnşaat sektöründe taşımacılığı geliştirmek amacıyla da 290 adet yük treni alınması kararlaştırıldı.

Türkmenistan’da Türk işadamları başta inşaat sektörü olmak üzere gıda, tekstil, eğitim, mobilya, ulaşım gibi sektörlerde faaliyet gösteriyor. Türk şirketleri, Türkmenistan’da son 20 yıl içerisinde 650’den fazla proje üstlendi. Bu projelerin toplam bedeli 20 milyar doları aştı.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Konut Sektöründe Belirsizlik Alerjisi Var

DÜNYADA 7 bine yakın projeye imza atan Türk müteahhitlerin en çok iş aldığı ülkeler Türkmenistan, …