1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Türk İnşaat Firmaları En Çok Irak’ta İş Yaptı

Türk firmalarının 1975 yılında ilk kez çalışma başlattığı Irak, hem porje bedeli hem de en çok iş yapılan ülke açısından Türk inşaat firmalarının 2012 yılında Ortadoğu’da en çok iş yaptığı ülke oldu.

turk-insaat-firmalari-en-cok-irakta-is-yapti

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 1975’ten 2012 yılına kadar Türk müteahitlik firmaları Irak’ta 17 milyar dolar tutarında 763 projeyi hayata geçirildi. 2003 yılında Amerika’nın işgalinden sonra Irak’ta altyapı ve üstyapı yatırımlarını arttıran ve önemli projelere imza atan Türk firmaları, stratejik öneme sahip havalimanı ve kamu kurumu gibi projeleri üstlendi.

Türk firmaları 2003’te 242 milyon dolarlık iş üstlenirken, bu rakam 2004’te yaklaşık 4 kat artarak 1,2 milyar dolara ulaştı. 2005 ve 2006 yıllarında yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle yatırımların azaldığı Irak’ta, 2008 yılında üstlenilen işlerin değeri 1,4 milyar doları buldu.

Geçen yıl ihracat rakamlarında Almanya’dan sonra en çok ihracat yapılan ikinci ülke Irak’ta Türk müteahitler, 2011 yılındaki rakamları katlayarak 4,4 milyar dolarlık proje üstlendi.

– Stratejik yapılar Türk firmalara emanet

Erbil’de faaliyete geçirilen Erbil Uluslararası Havalimanı, yapımı süren Erbil Adliyesi, Erbil Valiliği, elektrik santralleri gibi ülke için önemli sayılabilecek stratejik yapıları Türk firmaları üstlendi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Şirket Tescili Müdürü Dilzar Selim, Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren yabancı firmaların yarısının Türk firması olduğunu, proje üstlenen firmaların yüzde 46’sının inşaat sektöründe faaliyet gösterdiğini söyledi.

Son yıllarda bölgenin Türk firmaları sayesinde çok önemli gelişmeler katettiğini belirten Selim, ”Bu büyümenin asıl nedeni Kürdistan bölgesinin Türkiye Cumhuriyeti ile iyi ilişkiler kurmasından kaynaklanıyor. Türkiye bizim çok iyi bir komşumuzdur. Burada iş yapamalarından memnunuz” dedi.

– ”Önemli yapıları Türk firmalarına yaptırıyoruz çünkü onlara çok güveniyoruz” –

İnşaat konusunda Türk firmalarının ilk sırada yer aldığını ve Irak’ın genelinde çok önemli projelere imza attığını vurgulayan Selim şunları kaydetti:

”Türk firmaları uzun zamandır Irak’ta faaliyet gösteriyorlar fakat son zamanlarda ülkeler arasındaki iyi ilişkiler yapılan ticari antlaşmaların da önünü açtı. Yıllar bazında baktığımızda Irak’ta Türk inşaat firmaları 2011’de yaklaşık 1,8 milyar dolarlık proje üstlenirken 2012 yılında alınan projelerin bedeli 4,4 milyar dolara ulaştı.

Kürdistan bölgesinde aslan payını Türk firmaları alıyor. Bölgenin Stratejik projeleri genellikle Türk firmaları tarafından yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Türk firmaları başta olmak üzere bölgemize her konuda kendi dallarında ünlü firmalar geliyor. Havaalanlarını, yolları, tünelleri, ve büyük otellerimizi, alışveriş merkezlerini Türk firmaları yaptı. Önemli yapıları Türk firmalarına yaptırıyoruz çünkü onlara çok güveniyoruz.”

Kazanılan güven sayesinde yerel firmaların, Türk firmalarıyla önemli ortaklıklara imza attığını kaydeden Selim, ”Genel olarak baktığımızda Türk firmalarıyla yerel firmalar arasında kurulan ortaklık daha fazla göze çarpıyor. Bu durumun ana nedenlerinden birisi de her iki taraf arasındaki kültürel bağların ve yakınlaşmanın artmasıdır. Türkiye ve bölge arasındaki güzel dayanışma ve anlaşma sonucu bu ortaklıkların artmasına neden oluyor. İnşaat alananında bölgede faaliyet gösteren firmaların yüzde 74’ü Türk inşaat firmalarından oluşuyor” dedi.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Kiralık Ev Azaldı, Fırsatçılar Çoğaldı

Azalan kiralık evler ve artan fiyatlar konut piyasasında sorun oluşturuyor. Özellikle yeni evlenen çiftlerde kiralık …