1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Tarihi Kale Gün Yüzüne Çıkıyor!

Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı Ordu Kurul Kalesi’nde çalışmalar sürüyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, kazı çalışmalarıyla 2 bin 300 yıllık tarihin gün yüzüne çıktığını söyledi.

tarihi-kale-gun-yuzune-cikiyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi sınırlarında yer alan kazı çalışmalarını inceledi.

Yılmaz, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı olan Kurul Kalesi’ndeki kazı ve çevre düzenlemesi çalışmaları için 1 milyon liralık kaynak aktardıklarını belirtti.

Kazı çalışmalarıyla 2 bin 300 yıllık tarihin gün yüzüne çıktığını dile getiren Yılmaz, “Bu alanda bir tarih yatıyor. 2010 yılında kazı çalışmaları başladığında insanlar, tarih üzerinde yürüdüklerinin farkında değildi.

Bu tarihin ortaya çıkarılması için Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Şenyurt başkanlığında 25’i arkeolog olmak üzere 40 kişilik ekip durmadan çalışıyor.” dedi.

Çalışmaların 6 yıldır devam etmesine rağmen birtakım nedenlerden dolayı yeterince ilerleme sağlanamadığını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

Geçen sene kazılara 1 milyon lira destek sağlayacağımız sözünü vermiştik. Büyükşehir olarak, bu sene daha fazla kazı yapılması için devreye girdik. Kazı için 500 bin lira, kamulaştırma ve çevre düzenleme çalışmaları için de 500 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon lira kaynak aktardık.

Ekim ayının sonuna kadar sürecek kazı çalışmalarıyla birçok tarihi eserin gün yüzüne çıkarılmasını hedefliyoruz.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Kemalpaşa-Torbalı Arasındaki Bölünmüş Yol Açıldı!

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Büyükşehirler, limanlar hayal edebilirsiniz ama yol olmayınca hepsi hayal olarak …