1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Tapu Müdürlükleri Harç Gelirini Artırdı!

Türkiye’deki tapu müdürlüklerinde geçen yıl yapılan işlemler karşılığında toplam 4,6 milyar lira harç geliri sağlandığı bildirildi.

tapu-mudurlukleri-harc-gelirini-artirdi

Tapu ve Kadastro Kayseri Bölge Müdürü Erdoğan Büyükboyacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011’de 5 milyon 875 bin 531 işlem karşılığı toplam 4 milyar 272 milyon 460 bin 129 lira harç geliri elde eden tapu müdürlüklerinin, 2012’de 6 milyon 190 bin 454 işlem karşılığı 4 milyar 637 milyon 570 bin 28 lira gelir sağladığını söyledi.

Tapu müdürlüklerinde geçen yıl en az işlemin Ramazan ayına rastlayan Ağustos’ta, en çok işlemin ise yıl sonu olması nedeniyle Aralık ayında gerçekleştirildiğini ifade eden Büyükboyacı, şöyle devam etti:

”Yeni yıldaki harç artışlarından etkilenmek istemeyenlerin, işlemlerini Aralık ayında tamamlamaya çalışması dolayısıyla tapu müdürlüklerinde yoğunluk yaşanıyor. Ocak ve Şubat aylarında ise işlem sayımız düşüyor. Ancak geçen yıl en az işlem sayısı Ramazan ayına rastlayan Ağustos’ta gerçekleşmiş. O ay Türkiye genelinde 447 bin 857 işlem gerçekleştirmiş ve 312 milyon 669 bin 278 lira harç geliri elde etmişiz. Sanırım Ramazan ayının rehaveti nedeniyle vatandaşlar işlemlerini ötelemişler.”

Büyükboyacı, geçen yıl Aralık ayında 600 bin 780 işlem gerçekleştirildiğini, bunlardan 196 bin 231’inin de satış işlemi olduğunu belirterek, ”Aralık ayında 9,1 trilyon lira değerindeki şahsi gayrimenkul üzerinde ipotek kaldırma işlemi gerçekleştirilmiş. Rekor sayılabilecek bu değerdeki işlem karşılığı da 494 bin 626 lira harç geliri elde edilmiş” dedi.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Mezarlığa Kentsel Dönüşüm Geldi

Sakarya’nın Hendek ilçesinde belediye, kentsel dönüşüm kapsamında tek tip mezar uygulaması başlattı. Bundan böyle ilçede …