1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Stadyum İnşaatına “Haciz” Geldi!

Mersin’de yapılacak olan 2013 Akdeniz Oyunları kapsamında yapımı süren 25 bin kişilik stadyum inşaatında çalışmalar durdu.

2013 Akdeniz Oyunları, 25 bin kişilik stadyum, 25 bin kişilik stadyum inşaatı, İstanbul firması, Stad, Stadyum, stadyuma haciz, toki, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, yüklenici firma

3 günden bu yana hiçbir çalışmanın yapılmadığı şantiye alanında icra memurları yüklenici firmanın mallarını tespit ederek haciz tutanağı düzenlerken, 20 gündür maaş alamayan işçilerin ise işlerine son verildiği öğrenildi.

Yunanistan’daki ekonomik kriz nedeniyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından oyunlara yaklaşık 1.5 yıl kala Türkiye’ye verilen ve bu yüzden de ülke açısından prestij meselesi haline gelen 2013 Akdeniz Oyunları’nın stadyum inşaatında çalışmalar durdu. TOKİ tarafından yürütülen çalışmalarda yüklenici firmanın mali kriz yaşadığı, bu yüzden de mallarının alacaklılar tarafından haczedildiği ve işçi maaşlarının ödenmediği öne sürüldü. Mersin’deki inşaat alanında 3 günden bu yana hiçbir çalışma yapmayan işçiler, 20 gündür paralarını alamadıklarını ve 3 gün önce de işlerine son verildiğini söylediler. Şantiyeye giriş ve çıkışları kendi kontrolleri altına alan işçilerden Macit Öztürk, 20 gün önce burada çalışmaya başladığını belirterek, “Başlarken konuştuğumuz hiçbir şey yapılmadı. Bize 3 gün önce işi bıraktırdılar, ‘hesabınızı keseceğiz ve alacaklarınızı ödeyeceğiz’ dediler fakat şu ana kadar tek kuruş ödenmedi. İşçiler mağdur durumda, bunu tüm yetkililerin duymasını istiyorum” dedi.

İnşaatın yüklenici firma tarafından 3 gün önce durdurulduğunu ifade eden Öztürk, yaklaşık 100 işçinin mağdur durumda olduğunu, ceplerinde evlerine dahi dönecek paranın olmadığını söyledi.

Bir diğer işçi Bayram Doğan da, “20 gündür bu kadar insanı mağdur etmeye kimsenin hakkı yok. Bu vatandaşın hiçbirinin yol parası yok. İnsanlar 3 gündür aç, yemek yok, inşaat durdu. Ortada hiç bir yetkili yok” diye konuştu. İsmail Yüksek adlı işçi ise, kendilerine açıklama yapacak bir yetkilinin dahi şantiye alanında olmadığını belirtti.

İCRA MEMURLARI TESPİT YAPTI
Bu arada mali kriz içinde olduğu öne sürülen yüklenici firmanın şantiye alanındaki mallarının ise haczedildiği öne sürüldü. Son olarak inşaat alanına gelen alacaklı bir firmanın temsilcileri, icra memurları marifeti ile şantiyedeki mallarla ilgili haciz tespiti yaptı. İcra için buraya geldiklerini söyleyen yetkililer, bir İstanbul firmasının alacaklarına istinaden haciz işlemi başlatıldığını, tespitlerin ardından şantiyedeki demir ve diğer ekipmanın haczedileceğini söylediler.

Öte yandan konuyla ilgili İHA muhabirine açıklama yapan Akdeniz Oyunları Genel Koordinatör Yardımcısı ve Spor İl Müdürü İbrahim Koç, olaya devletin el koyduğunu belirterek, “Stadyum, 2013 Akdeniz Oyunları’nın yapılacağı tarihe yetişecek ve oyunların açılışı bu stadyumda yapılacak” dedi.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

2020 TOKİ 100 Bin Konut Başvuruları İçin Son Gün: TOKİ Kuraları Ne Zaman?

TOKİ 100 bin konut başvuruları bugün sona eriyor. Peki TOKi kuraları ne zaman çekilecek ve …