1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Sigortacıyken ‘Arsayı Topladı’ Şimdi Üstüne Konut Yapıyor!

İsviçre Sigorta’yı sattıktan sonra gayrimenkule yoğunlaşan Avrupa Holding, ilk projesini Çekmeköy’de hayata geçirdi. Yılardır arazi topladıklarını ve arsa stoklarının 1.5 milyon metrekareyi aştığını söyleyen Murat Balcı, ‘Sırada Taşdelen projesi var. Bodrum’daki 400 bin metrekare arazimiz de gündemde’ dedi

İsviçre Sigorta’yı Almanlara satan Avrupa Holding, Mom Yapı’yı kurarak rotasını gayrimenkule çevirdi. ‘Baba mesleği’ dediği sigortacılığı gayrimenkul için bırakmadıklarını anlatan Avrupa Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Balcı, Çekmeköy’de hayata geçirdikleri Nev İstanbul ile ‘Sektörde biz de varız’ dediklerini, 2012’de en az bir projeye daha başlayacaklarını belirtti.

– Neden sigortadan sonra gayrimenkul işini seçtiniz?

Sigortacılığı bıraktıktan sonra önümüze koyduğumuz 3 ana sektörden biriydi inşaat. Holdingin içinde bulunduğu binaların inşaatını da biz yaptık. Mom Yapı’yı ise konut projeleri geliştirmek için kurduk.

– Nev’de satışlar nasıl gidiyor?

Nev İstanbul, 6 tane 8 katlı bir de 18 katlı binadan oluşuyor. İlk etapta 18 katlı binayı satışa sunmadık. Henüz projenin lansmanını yapalı 3 hafta oldu. Gidişattan memnununuz, evlerin yüzde 15’ini sattık.

– Satın alanlar, sizi İsviçre Sigorta döneminden tanıyanlar mı?

İsviçre Sigorta başarılı bir operasyondu. Türkiye’de hiçbir banka, holding bağlantısı olmadan Türkiye’de ilk 5 içine girmek kolay değil. Müşterilerimiz bizi biliyorlardı. Biz yine de insanların kafasında soru işareti olmasın, yapacağımız konutların nasıl olacağını görsünler istedik. Maketten ev satmak bize göre değil, önce insanlara ne sattığımızı göstermeliyiz dedik. Ve satışa projenin 65-70’i tamamlandıktan sonra çıktık. Bu da insanlarda bir güven duygusu yarattı

– Daireleri ne zaman teslim edeceksiniz?

Haziran ayında proje tamamen bitmiş olacak.

Yıllardır arsa topluyoruz
– İstanbul’da başka arazileriniz var mı?

Çeşitli arazilerimiz mevcut. Daha çok Anadolu Yakası’nda. Sancaktepe, Kurtköy, Taşdelen, Çekmeköy, Pendik ve Kartal’da. Arazi stoğumuz 1.5 milyon metrekareyi geçti. 2012’de Taşdelen’de yeni projemize başlayacağız.

Kırklareli ve Seferihisar’da arazilerimiz var. Muğla, Bodrum’da 400 bin metrekare ye yakın stokumuz var.

İstanbul dışındaki ilk projemizi bodrum’da yapacağız.

Süt işine girdik, otoyu seviyoruz
– Gayrimenkul dışında hangi sektörlerde varsınız?

Sigortacılıktan sonra yoğunlaştığımız diğer iki sektör otomotiv ve gıda oldu. Otomotiv sektöründe var olan şirketlerimize ek olarak BLC Otomotivi kurduk. Gıda işinde ise süt üreticiliğine başladık. Bir de zeytinyağı üreticiliği planımız var. İzmir Seferihisar’da zeytin ağacı yatırımız var. 4 bin fidan diktik. Şu anda mevcut ağaçlardan çok küçük bir üretimimiz var.

Deprem sonrası satış ofisi hareketlendi
– Son deprem, konut alışkanlıklarını etkiledi mi?

Deprem olduğu zaman sigortada patlama yaşanırdı. Benzer etkiyi bu sektörde de yaşadık. Depremden sonraki hafta ofisimiz çok hareketlendi. Umarım konut stokunun kifayetsizliği uzun süre gündemin birinci maddesi olarak kalır.

Şenay BÜYÜKKÖŞDERE / AKŞAM

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Sekiz Millet Bahçesine 200 Milyon TL Ödendi

TOKİ son iki ayda sekiz millet bahçesi projesinin ihale sonucu açıkladı. İstanbul, Düzce, Tekirdağ, Konya, …