1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Selimiye Camisi’nin Bulunduğu Meydan Yenilenecek!

Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Selimiye Camisi ve Külliyesi’nin bulunduğu meydan yeniden düzenlenecek…

Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, selimiye cami meydanı yenilenecek, Selimiye Camisi ve Külliyesi, selimiye meydanı yeniden düzenlenecek, unesco, selimiye camii ile ilgili aramalar, selimiye camii özellikleri, selimiye camii hakkında bilgi, selimiye camii resimleri, selimiye camii tarihi, mimar sinan, topkapı sarayı, selimiye camii nerededir, selimiye camii sırları,

UNESCO Alan Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Topsel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne Belediyesi’nce Selimiye Meydan Projesi kapsamında düzenlenen yarışmada birinci olan projenin, UNESCO tarafından uygun görüldüğünü söyledi.

Selimiye Camisi Meydanı’ndaki düzenleme çalışmalarının ardından Edirne’nin yeni bir görünüme kavuşacağını belirten Topsel, ”Meydanda yeşillendirme ve dinlenme yerleri olmak üzere pek çok yeni mimari çalışmalar yapılacak.

Çalışmalar içerisinde Selimiye Camisi’ni örtmeyen, açık oturma yerleri düzenlenecek. Selimiye Camisi ve çevresine de gölgelerle mimari aydınlatma ve ışık oyunları uygulanacak” şeklinde konuştu.

Topsel, Saraçlar Caddesi’nden aktif olarak Edirne Belediyesi’nin önündeki yol ile orduevinden Selimiye Camisi yönüne çıkan yolun, proje kapsamında yayalaştırılmasının planlandığını ifade ederek, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin de yayalaştırma çalışmalarına destek verdiğini bildirdi.

Topsel, Selimiye Meydanı’ndaki çalışmaların, Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararının ardından başlayacağını kaydetti.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

TOKİ, Safranbolu Evleri Yapacak!

TOKİ, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu ilçesinde ”Safranbolu Evi” mimarisinde konut yapacak. Yörenin tarihi …