1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Panorama 1453 Öğrencileri Ağırladı!

İstanbul Dersi ile Kentimizi Keşfediyoruz projesi kapsamında, Esenler İsmet Paşa İlköğretim Okulu öğrencileri, Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni gezdi

Öğrencilerle birlikte müzeyi gezen İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız burada yaptığı açıklamada, dünyada ilk kez tarihi bir kenti anlatan dersin öğrencilerle buluştuğunu söyledi.

Bu projeyle öğrencilerin tarihi anlamak konusunda bilgilendiğini belirten Yıldız, çocuk yaşadığı şehri tanırsa sever, severse korur düşüncesini benimseyen İstanbul Dersi Öğretim Programı ile İstanbul’un zengin kültürel mirasının tanınması, sevilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniyor. Bu ders ile yaşadığı şehri seven, tanıyan ve koruyan, İstanbul kültürünü yaşatan, aynı zamanda yaşayan, faklılıklara hoşgörüyle yaklaşan, değişime ve yeniliklere uyum sağlayabilen bireyler yetişecektir diye konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili de projenin pilot olarak başladığını, ancak uygulamanın gelecek yıllarda genişleyerek devam edeceğini anlattı.

Öğrencilerin yaşadıkları şehri küçük yaşlardan itibaren öğrenmelerinin güzel olduğunu ifade eden Bilgili, Bu uygulamanın bütün şehirlerimize yayılmasını istiyoruz. Erzurum, Ankara, Eskişehir ve Edirne’deki öğrencilerimiz de yaşadıkları kenti hem teorik, hem de pratik olarak öğrenmelidir. Eğer insanlar yaşadıkları şehri öğrenmiyorlarsa orada bir eksiklik var demektir. İnsanlar tarihi bir mekana zarar veriyorlarsa orada bir eksiklik var demektir. Bu projeyle eksiklikler giderilecektir şeklinde konuştu.

Proje koordinatörü Ayşegül Gökmener ise İstanbul’un okullarda seçmeli ders saatlerinde anlatıldığını, bu kapsamda Mayıs ayında 122 öğretmen ve 1625 öğrencinin gezilerden faydalandığını söyledi.

Gökmener, gezilerin İETT’nin verdiği bir otobüsle yapıldığını ve her öğrenciye İstanbul Dersi baskılı tişört ve şapka dağıtıldığını dile getirdi.

Esenler İsmet Paşa İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Eren Gökhan Berber, İstanbul dersi ile sosyalleştiğini belirterek, Bu dersi görmeye başladıktan sonra İstanbul’a farklı bir gözle bakmaya başladım. İleride öğretmen olmak istiyorum. Ben de öğrencilerime bu dersi anlatıp onlara İstanbul’u gezdirmeyi planlıyorum ifadelerini kullandı.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418