1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Mütekabiliyet Yasasında Umutlar Büyük!

Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı yeni Mütekabiliyet yasasının çıktığını fakat alt çalışmaları nedeniyle geçici olarak izinlerin Ege Ordu Komutanlığından alındığını belirtti.

Mütekabiliyet yasasında,Konut Satış,Yabancılara konut satışı,emlak piyasası,emlak müşavirleri,emlak müşavirleri derneği, Yeni Mütekabiliyet yasası

Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Osman Coşkun, yeni Mütekabiliyet Yasasının çıktığını fakat alt çalışmaları nedeniyle geçici olarak 2 ay süreyle izinlerin Ege Ordu Komutanlığından alındığını belirtti.

Mütekabiliyet yasasının çıkmasın ardından Emlakçılar gözlerini yeni müşterilerine çevirirken, Didimli Emlakçılarda yasanın çıkmasından memnun; Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Osman Coşkun “Eskiden 56 ülke vatandaşı mülk sahibi olabiliyordu, şimdi ise 180 ülke vatandaşı ülkemizde mülk sahibi olabilecek.”dedi.

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonraki 3 aylık sürede satışların yapılamadığını ve bunun nedeninin de alt komisyonlardaki çalışmalardan kaynaklandığını belirten Coşkun “Geçici olarak 2 aylık sürede askeri izinler, Ege Ordu Komutanlığından alınacak. 2 ay sonra ise izinler Valiliklerce verilecek. Aydın Valiliğinden bu konuda izinler alınacak. Bu da işlemlerin daha da hızlı gerçekleşmesini sağlayacak. Bu yasanın çıkması da emlakçıları sevindirdi” dedi.

“Alım miktarı 3 dekardan 30 dekara çıktı”
Coşkun, yasa sonrasında yabancıların satın alacağı alanın 3 dönümden 30 dekara çıkarıldığını belirterek, “30 dekarın üstünde yer alacaklar için ise Bakanlar kurulundan izin alınacak. 30 dekarlık yer alanlar ise 2 yıl içerisinde de yapacağı çalışmaları yapmak zorunda; bunun takibi de yapılacak. Yapmadığı takdirde ise tedbir cezası verilecek ve işleri askıya alınacak” diye konuştu.

“Piyasada canlanma bekliyoruz”
Yeni Mütekabiliyet yasasından Umutlu olduklarını kaydeden Coşkun, “Yasa şu an çıktı talepler gelmeye başladı ama ne kadar taleple karşılaşacağız şu an bilmiyoruz. 1-2 senedir yabancılara satışlar durmuştu. Şu an artma bekliyoruz; bu da tabii ki fiyatları da arttırır. Stoklar erirse piyasa canlanır” şeklinde konuştu.

Suriye’de yaşanan durumun ise Ortadoğu bölgesinde ülkemizde ev almak isteyenlerin olumsuz etkileyeceğine inandığını kaydeden Coşkun, şunları söyledi: “Bu bölgede görüştüğümüz kişiler ortamın durulmasını beklediklerini bize bildirdiler. Zaten şu aşamada satışlarımız yerli ve gurbetçi ağırlıkta; Kıyı ülkelerinde bu tereddütler devam ediyor”

İHA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Darıca’da 7 Milyon Dolara Ev Villa!

Bölgemizde gayrimenkullere biçilen fiyatlar oldukça dikkat çekiyor. Emlak piyasasının en hareketli yaşandığı Darıca’da gayrimenkul fiyatları …